OKSZ: A kereskedők nem hárítják át a válságadót, sem a beszállítókra, sem a vevőkre
Az Országos Kereskedelmi Szövetség visszautasítja azoknak a beszállítóknak a kijelentéseit, akik azt állítják, hogy a kereskedők a beszállítókkal fizettetnék meg a válságadót – olvasható a szervezet közleményében.
A sajtóhír szerint „a külföldi és a magyar kereskedőláncok nem hajlandók lemondani gigantikus hasznuk kis részéről sem, a válságadót beszállítóikra fogják áthárítani – mondta több hazai gyártó és termelő vállalkozás kétségbeesett vezetője. A kereskedők – nem hivatalosan – már közölték szándékukat a beszállító cégekkel”.
Nem véletlenül hangsúlyozta többször is az OKSZ, hogy az APEH adatai szerint 2009-ben a kiskereskedelmi ágazat adózás előtti „eredménye” 33 milliárd forint veszteség volt (a válságadó pedig ezt feltehetően megduplázza a 2010. évi befizetésekkel). Ez gigantikus haszonnak nem nevezhető.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség már több alkalommal kijelentette, a válságadó a jelenlegi rendkívül rossz piaci helyzet alapján nem hárítható sem a vásárlókra, sem a beszállítókra. A hazai gyártók pénztárcáját ugyanúgy megtépázta a gazdasági válság, mint a vásárlókét és a kereskedőkét.
A külföldi és a magyar kereskedőláncok csak az elmúlt öt évben ezer milliárd forintot meghaladó értékű fejlesztéssel gyarapították állami támogatások nélkül a nemzetgazdaság beruházásait, a legnagyobb láncok tízezer-számra foglalkoztatják a magyar munkaerőt, az ágazati átlagnál több bérért.
A jelenlegi törvények (a fogyasztóvédelmi és a verseny-, valamint a beszállító védelmi előírások) minden lehetséges visszaélést tiltanak, így egyetért az OKSZ a kormánynak azzal az értékelésével, hogy az esetleges visszaélések ellen a jog talaján fel lehet lépni. Egyes beszállítók kereskedelemellenes hecckampánya kizárólag az ország, a magyar gazdaság megítélését rontják, ráadásul mérgezik a kereskedők és beszállítóik kapcsolatait – közli a Világgazdaság Online az OKSZ álláspontját.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >