Növényvédelmi gépek és permetező drónok kötelező típusminősítése

Szerző: STA Dátum: 2024. 05. 15. 10:30

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a növényvédelmi gépeket – ide értve a permetező drónokat – gyártó és/vagy forgalmazó vállalatokat, hogy a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendeletet alapján kötelező a rendelet hatálya alá tartozó növényvédelmi gépek típusminősítése.

(Fotó: Pixabay)

A minősítési eljárást a gyártó és/vagy forgalmazó köteles kezdeményezni, annak érdekében, hogy Magyarországon kizárólag cseppképzési és szórástechnikai szempontból megfelelő növényvédelmi gépeket vehessenek használatba a termelők.

A típusminősítési eljárás követelményrendszerét a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a honlapján teszi közzé

A MATE szakemberei kidolgozták a rendelet hatálya alá tartozó növényvédelmi gépek – beleértve az 5 dm3-nél nagyobb névleges térfogatú permetlétartállyal felszerelt permetező drónokat is – minden szükséges részletre kiterjedő feltétel- és követelményrendszerét, amely elérhető a MATE Egyetemi Laborközpont honlapján, a https://uni-mate.hu/egyetemi-laborkozpont linken. A megadott linken lehet tájékozódni – egyebek mellett – a MATE részére benyújtandó dokumentumokról, a minősítési eljárás menetéről, az esetlegesen szükséges adatpótlás feltételeiről, valamint az eljárások időigényéről és díjszabásáról. Pozitív eredménnyel zárult típusminősítési eljárást követően, a növényvédelmi gépek és a permetező dróntípusok 5 évig hatályos forgalomba hozatali engedélyt kapnak, és bekerülnek a MATE által vezetett kapcsolódó nyilvántartásba. Az időbeli hatály lejártával a forgalomba hozatali engedélyt meg kell újítani.  Az érvényes engedély meglétének igazolására a növényvédelmi gépre – feltűnő helyre – matricát kell felragasztani. Az igazoló matricákat külön kérésre a MATE adja ki a gyártóknak/forgalmazóknak.

Azokra, akik növényvédelmi gépet (permetező drónt) vásárolnak, ebben a tekintetben nem vonatkozik kötelezettség, ugyanakkor célszerű minden esetben meggyőződniük arról, hogy a kereskedőtől vásárolni kívánt gép rendelkezik-e érvényes forgalomba hozatali engedéllyel és igazoló matricával.

A Forgalomba Hozatalra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzéke megnevezésű nyilvántartás szintén letölthető a MATE oldaláról. Felhívják az érintett gyártó és/vagy forgalmazó vállalatok figyelmét, hogy a forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező eszközök forgalmazóival szemben hatósági eljárás indítható.

Nébih

Kapcsolódó cikkeink