Tej Világnap – A negyed évszázaddal ezelőtti fogyasztási szint elérése a cél
A Tej Terméktanács tízéves ágazati stratégiai programja azt a célt tűzte ki, hogy Magyarországon az emberek ismét annyi tejet igyanak, mint 1987-ben, azaz fejenként és évente 200 litert átlagosan. Ezt Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke mondta kedden a Budapest Rendezvényhajón a 36. Tej Világnap alkalmából rendezett szakmai fórumon.
A terméktanács első embere többek között arról beszélt, hogy Magyarország az unió tejtermeléséből a kvótamegoszlás alapján 1,38 százalék, azaz valamivel több mint 2 milliárd liter tej termelésére lenne jogosult évente. Ám ezt a kvótamennyiséget hazánk nem tudja teljes mértékben kihasználni. Most a tejkvóta kihasználása 75 százalék körül mozog.
A tehénállomány a múlt évben mintegy 180 ezer körüli volt, míg tavalyelőtt még 211 ezret tett ki. A tízéves ágazati stratégia pedig azt irányozta elő, hogy a tehenek számát a 2003-as szintre, azaz 365 ezer darabra kívánják emelni.
Jelenleg Magyarországon évente egy ember mintegy 150 liter tejnek megfelelő tejterméket fogyaszt el. A múlt évben ez a mennyiség 148 liter volt, míg 5 éve – 2006-ban – meghaladta a 158 litert. Az előrejelzések szerint a 160 literes fejenkénti átlagfogyasztást hazánkban 2015-re lehet elérni.
A tejexport mennyisége a múlt évben mintegy 347 ezer tonna volt, míg tavalyelőtt 340 ezer tonnát tett ki. Ennek értéke 2010-ben meghaladta a 225 millió dollárt, míg az ezt megelőző évben 194 millió dollárra rúgott. Az import mennyisége 183 ezer tonna volt 2010-ben, míg 2009-ben 170 ezer tonnát tett ki. Az import értéke a múlt évben 409 millió dollár, míg 2009-ben 333 millió dollár volt. Az import főként az unió 4 államából, Németországból, Lengyelországból, Szlovákiából és Csehországból érkezik Magyarországra. Innen származik az import 80 százaléka.
Istvánfalvi Miklós megemlítette, hogy a terméktanács fokozottan próbálja védeni az ágazat piaci érdekeit, ezért különféle szabálytalanságok miatt már 2008-9-ben is tett bejelentéseket, aminek eredményeként 23 millió forint bírságot szabtak ki. A terméktanácsi bejelentések nyomán a múlt évben már 160 millió forint bírságot szabtak ki a hatóságok.
A terméktanácsi elnök kitért arra is, hogy a tízéves ágazati stratégiai program keretében a belföldi piacon a hazai és az importtermékek arányát 80-20 százalékra szeretnék javítani, mivel most vannak olyan termékek, amelyek esetében az import 40 százalék körüli. Emellett segíteni kívánják a mikro- kis és közepes vállalkozások valamint a családi gazdaságok működését, főként a helyi és regionális tej- és tejtermék-értékesítésben. Jelezte azt is, hogy marketing eszközökkel szeretnék befolyásolni a magyar vásárlókat abba az irányba, hogy főként hazai termékeket vegyenek.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >