Nőtt a novemberi beszerzési-menedzserindex
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 58,6 pont volt, valamivel több a szeptemberi 58,3 pontnál. A korábbi novemberekkel összevetve az idei érték meghaladja a hosszú távú novemberi átlagot (52,0), és az elmúlt három év 55,3 pontos átlagát is – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be. Az őszi trend továbbra is kedvező képet mutat. Az ütem némileg gyorsult, és az index továbbra is dinamikus bővülést jelez.
A felmérésben vizsgált részindexek több mint fele csökkent októberhez képest, de a változások mértéke csak egy esetben haladta meg a 4 százalékpontot.
A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban is. A 2016-os év értékei hét-öt arányban mutattak növekedést és csökkenést. Az index értéke magasabb lett októberhez képest, és ezzel együtt a legmagasabb novemberi 1995 óta.
Az új rendelések indexe némileg nőtt, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig nem mértek magasabb novemberi értékeket.
A novemberi szállítási átfutási idő hosszabb lett októberhez képest, de az ütem lassult. Az index értéke két hónapja ismét 50,0 pont alatt van. A korábbi novemberi értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb érték. Az index értéke szinte végig 50,0 pont alatt volt az elmúlt hat évben.
A vásárolt készletek tizenegyedik hónapja bővülnek, most
némileg gyengülő ütemben. Az idei novemberi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján így is átlag feletti, és a hatodik legnagyobb novemberi. 2015-ben hét hónapban emelkedett a vásárolt készletek szintje, 2016-ban pedig hat ilyen hónap volt.
A termelési mennyiség indexe csökkent októberi értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt, azaz a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár huszonhetedik alkalommal. A mostani érték átlag feletti, 1995 óta egyszer volt magasabb az index értéke novemberben.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent októberhez képest, de továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően huszonkilenc hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. A másik külpiaci mutató értéke erősebben csökkent, mint az előző hónapban, de 50,0 pont fölött maradt, és ezzel az export mennyiségének lassabb ütemű bővülését jelzi. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Továbbra is a határon: májusban is lassult a feldolgozóipari növekedés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) 2025 májusában épphogy a bővülési…
Tovább olvasom >Lassuló bővülés áprilisban: alacsonyabb fokozatba kapcsolt a feldolgozóipar
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) májusi üzleti…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >