Nőtt az euróövezet és az EU kiskereskedelmi forgalma áprilisban
Nőtt az euróövezetben és az Európai Unióban is a kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban.
Az EU statisztikai hivatal (Eurostat) szerdán közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában 0,7 százalékkal – tavaly január óta a legnagyobb mértékben – emelkedett a kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva, éves összehasonlításban pedig 2,2 százalékos volt a növekedés.
Elemzők arra számítottak, hogy éves alapon 2 százalékkal bővülhetett a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben. A vártnál jobb tényadat újabb jele annak, hogy a közös európai fizetőeszközt használó országok gazdasága a fellendülés útjára lépett.
A 28 tagú Európai Unióban havi összevetésben 0,6 százalékkal, éves alapon pedig 2,6 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom májusban.
Márciusban még az előző hónaphoz képest az euróövezetben 0,6, az Európai Unióban pedig 0,4 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene, míg éves összehasonlításban 1,7, illetve 2,7 százalékos növekedést mértek.
Az euróövezeti tagállamokban az áprilisi havi szintű emelkedés elsősorban annak köszönhető, hogy az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 1,3 százalékkal, a benzinkutaké 0,6 százalékkal, a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékeké pedig 0,3 százalékkal növekedett. Az Európai Unióban 0,8 százalékkal ugrott meg az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma, míg az üzemanyagoké 0,7, a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékeké pedig 0,5 százalékkal emelkedett.
A legnagyobb havi növekedést Írország (3,2 százalék), Románia (3,1 százalék) és Németország (1,7 százalék) érte el áprilisban. Magyarország Ausztriával együtt a középmezőnyben szerepel 0,2 százalékkal. Nyolc országban csökkent a kiskereskedelmi forgalom, a legnagyobb mértékben Luxemburgban (3,5 százalék), Lengyelországban (2,7 százalék) és Dániában (1,0 százalék).
Éves szintű összehasonlításban az euróövezetben 3,3 százalékkal nőtt a nem élelmiszer szektor forgalma, 3,2 százalékkal az üzemanyagoké, 1,1 százalékkal pedig az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké. Az Európai Unióban az üzemanyagok forgalma 3,4 százalékkal ugrott meg, a nem élelmiszer szektor 4,3, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma pedig 0,6 százalékkal bővült.
Az egy évvel korábbihoz képest februárban Romániában (8,1 százalék), Írországban (6,9 százalék) és Magyarországon (5,3 százalék) nőtt leginkább a kiskereskedelmi forgalom. Csökkenés csak Luxemburgban (9,0 százalék), Finnországban (2,1 százalék) és Szlovéniában (0,9 százalék) volt.
Az országokra lebontott részletes statisztikákból hat ország adatai hiányoznak, az Eurostat bizalmasként jelölte meg azokat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >MBH gyorselemzés: Csökkent a kiskereskedelem lendülete májusban
A húsvéti költések után lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése májusban:…
Tovább olvasom >K&H Elemzői kommentár: A nagyobb lendületre vár a kiskereskedelem
A május elég rosszul alakult a boltokban, különösen az élelmiszerüzletekben,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Egyre profibban vásárolunk
Rendhagyó helyszínen, a SPAR Regnum Húsüzem és Oktatóközpontban tartotta meg…
Tovább olvasom >MOHU: 15 milliós napi rekord született a visszaváltásban
lérte a 15 milliót az automatáknál visszaváltott műanyag palackok, fémdobozok…
Tovább olvasom >