Nőtt az euróövezet és az EU júliusi kiskereskedelmi forgalma
Júliusban az euróövezetben és az Európai Unióban is nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene.
Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) csütörtökön arról számolt be, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában 0,4 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene júliusban az előző hónaphoz viszonyítva, míg éves összehasonlításban 2,7 százalékos volt a növekedés.
A 28 tagú Európai Unióban havi összevetésben 0,3 százalékkal, éves alapon 3,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom júliusban.
Az euróövezeti tagállamokban a júliusi havi szintű forgalomnövekedéshez elsősorban az járult hozzá, hogy a benzinkutak forgalma 0,8 százalékkal nőtt. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,2 százalékkal emelkedett, a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékeké pedig 0,1 százalékkal bővült.
Az Európai Unióban havi összevetésben 0,6 százalékkal nőtt az üzemanyageladás, 0,2 százalékkal a nem élelmiszerek kategóriájába tartozó termékek forgalma és 0,1 százalékkal az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma.
A legnagyobb havi forgalomnövekedést Észtország (+2,5 százalék), Németország (+1,4 százalék), valamint Málta, Portugália és Románia (egyaránt +1,1 százalék) érte el júliusban.
Magyarországon 0,6 százalék volt a havi szintű növekedés.
A legnagyobb mértékben Luxembourgban (-1,2 százalék), Lengyelországban (-1,1 százalék) és Ausztriában (-0,9 százalék) csökkent a kiskereskedelmi forgalom.
Éves szintű összehasonlításban az euróövezetben 3,1 százalékkal nőtt a nem élelmiszer szektor forgalma, 1,9 százalékkal az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké, továbbá 1,6 százalékkal az üzemanyagoké.
Az Európai Unióban a nem élelmiszer szektor forgalma 4,1 százalékkal, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 2,1 százalékkal, az üzemanyagoké pedig 1,5 százalékkal bővült.
Az egy évvel korábbihoz képest Romániában (+9,6 százalék), Észtországban (+7,8 százalék), valamint Magyarországon (+7 százalék) nőtt leginkább a júliusi kiskereskedelmi forgalom, miközben Luxembourgban (-10,5 százalék), valamint Finnországban (-0,3 százalék) csökken a legnagyobb mértékben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A negyedik negyedévben a várakozásokra rácáfolva nőtt az euróövezeti GDP
A csökkenést jelző várakozásokkal ellentétben a bruttó hazai termék emelkedett…
Tovább olvasom >Gümőkórt mutattak ki két Somogy vármegyei szarvasmarha-állományban
2023 elején két Somogy vármegyei szarvasmarha telepen is gümőkór-fertőzöttség igazolt…
Tovább olvasom >A német kiskereskedelmi forgalom éves szinten csökkent, havi összevetésben nőtt novemberben
Németországban éves bázison csökkent a kiskereskedelmi forgalom novemberben, miközben havi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kormányszóvivő: nincs kibúvó az élelmiszer-árstopszabályok alól
There is no escape from the price cap rules, the…
Tovább olvasom >Publicus: ezt gondolják a magyar vásárlók az árstopról valójában
A Publicus Intézet készített friss felmérést a lakosság körében, amiből…
Tovább olvasom >Nincs még meg az Amazon a szupermarketek sikerreceptje
Egyelőre várat magára az Amazon sokak által rettegett sikere az…
Tovább olvasom >