Nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Októberben a piaci várakozásoknak megfelelően, 0,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene szezonális kiigazítással az előző havihoz képest az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteki jelentése alapján.
Az októberi kiskereskedelmi fogalom 1,4 százalékkal haladta meg a 2020 októberit.
Szeptemberben 0,4 százalékkal csökkent a forgalom havi bázison.
Az Európai Unió 27 tagállamában októberben az előző havihoz képest 0,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a szeptemberi 0,3 százalékos, havi csökkenés után. Az egy évvel korábbit 2,3 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi forgalom októberben az EU-ban.
Az októberi kiskereskedelmi forgalomban ismét érezhető volt a járvány miatti aggodalom hatása. A nem élelmiszeripari cikkek forgalma ugyanis 0,4 százalékkal nőtt az előző havihoz képest a szeptemberi 1,9 százalékos csökkenés után, ezen belül pedig az internetes értékesítések 3,2 százalékkal bővültek, míg szeptemberben 3,1 százalékkal csökkentek havi bázison.
Az előző havihoz képest Szlovéniában nőtt a legnagyobb mértékben a kiskereskedelmi forgalom októberben, 13,0 százalékkal. Portugáliban 2,3 százalékos, Dániában 2,2 százalékos volt a havi növekedés. A kiskereskedelmi forgalom legnagyobb havi csökkenését Lettország szenvedte el októberben, 5,4 százalékost. Ausztriában 2,8 százalékkal, Észtországban 2,6 százalékkal csökkent a forgalom az előző havihoz képest.
Éves bázison is Szlovéniában bővült a legnagyobb mértékben a kiskereskedelmi forgalom, 34,3 százalékkal. A második legnagyobb növekedés Lengyelországban volt, 12,4 százalékos, Észtországban pedig 11,0 százalékos. A legnagyobb éves csökkenést az októberi kiskereskedelmi forgalomban Németországban regisztrálták, 2,8 százalékost. Lettországban 2,3 százalékos, Írországban 1,9 százalékos volt az éves csökkenés.
Magyarországon az előző havihoz képest 0,3 százalékkal nőtt októberben a kiskereskedelmi forgalom az Eurostat jelentése alapján, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,8 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >2025-ben magához térhet a fogyasztás
Mi jellemezte a magyar gazdaságot az elmúlt negyedévben? Mikor kap…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >