Nőtt a baromfiágazat kibocsátása
Nőtt a baromfiágazat kibocsátása, amely 2015-ben a teljes mezőgazdasági kibocsátás 13,3 százalékát adta – emelte ki az agrárgazdaságért felelős államtitkár pénteken Devecserben a Gallus Kft. 25 éves jubileumi ünnepségén.
Czerván György elmondta, ezen belül az élő baromfi tenyésztés 11 százalékot, a tojástermelés 2,3 százalékot tett ki. Az élő baromfi tenyésztésből származó kibocsátás 2015-ben a megelőző évhez képest 8 százalékkal bővült, 2010-2015 között pedig 16,8 százalékkal növekedett.
Az államtitkár azt mondta: a hazai hústermelés több mint felét, 2015-ben, 52 százalékát a baromfiágazat adta. A baromfiágazat kivitelében a hús a meghatározó, exportértékének 35 százalékát a csirkehús, 25 százalékát a pulyka-, 25 százalékát a kacsa- és 15 százalékát a libahús teszi ki.
A baromfihús kivitele 2015-ben 515,2 millió euró volt, több mint harmadával haladta meg a 2010-es szintet. Tavaly csak a kukorica és az állati takarmányok hoztak nagyobb export árbevételt a szárnyasféléknél – tette hozzá az államtitkár.
Czerván György arról is beszámolt, hogy a baromfiágazat döntően, 90-95 százalékban magyar tulajdonban van, és az ágazatban 50-60 ezer ember talál megélhetést. Az ágazat termelési értéke alapanyag szinten mintegy 400 milliárd forint, feldolgozott termékek szintjén 800 milliárd forint.
Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke szerint a következő években növekedés várható az ágazatban.
A tanács elnöke a Gallus Kft.-ről szólva kiemelte: az ország legnagyobb naposcsibe előállítójának számít, a magyar naposcsibe export egyharmadát, a belföldi telepítések 21 százalékát adja.
Kovács Zoltán, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: Pápa és Devecser térségében jelentős a baromfitermelés. A Gallus-csoportról szólva elmondta, hogy Veszprém megyében árbevétele alapján az első tíz cég között szerepel, a Somló-hegy környékén pedig az egyik legjelentősebb foglalkoztatónak számít.
Szabó István, a Gallus ügyvezető igazgatója közölte: a Dunántúl öt megyéjében 22 településen vannak istállóik, feldolgozóüzemeik. Naposcsibe kibocsátásuk eléri az évi 55 milliót keltetőtojásból pedig megközelíti a 70 milliót. A hazai piac ellátása mellett termelésük 40 százalékát az export adja, a legjelentősebb célországok közt Ukrajna, Románia és Horvátország szerepel.
A Gallus Kft. 1991 szeptember 1-jétől száz százalékban magyar tulajdonban működik. Baromfi nevelés és tenyésztés mellett foglalkozik tenyésztojás keltetéssel, valamint takarmánykeveréssel is. A táraság árbevétele 2015-ben 8,35 milliárd forint volt, eredménye pedig megközelítőleg 300 millió forint. A vállalkozásnál jelenleg közel 850-en dolgoznak, a beszállítókkal együtt több mint 1200 embernek adnak munkát. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: 2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett…
Tovább olvasom >Drágulhat a karácsonyi menü: mire számítsunk az ünnepi időszakban?
Ahogy közeledik az ünnepi időszak, sokan már tervezik a karácsonyi…
Tovább olvasom >Állatfeldolgozás 2024-ben: Növekvő sertés- és baromfivágások, csökkenő szarvasmarha- és juhfeldolgozás
2024 első három negyedévében vegyes eredményeket mutattak a magyar vágóhidakon…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >