Nincs bizonyíték, amely arra utalna, hogy a vírus étkezés útján is fertőz
Nincs bizonyíték, amely arra utalna, hogy a vírus étkezés útján is fertőz – közölte a kínai járványügyi központ pénteken, miután súlyosan fertőzött tengeri állatokat és tőkehúst találtak Peking nagybani piacán.
Feng Lu-csao, a járványügyi központ szakértője egy pénteki sajtótájékoztatón elmondta: az új koronavírus a leggyakrabban cseppfertőzéssel terjed, közeli kapcsolatba kerülő emberek között. Kockázatot jelent továbbá hosszabb ideig szűk, zárt térben tartózkodni, ahol a levegőbe került cseppek nagyobb számban fordulhatnak elő. Az emésztő szervrendszeren keresztül azonban rendkívül alacsony esélye van a fertőzésnek az élelmiszerbiztonsági óvintézkedések – a higiénia, az étkészletek és evőeszközök fertőtlenítése, valamint az ételek megfelelő kezelése – betartása mellett.
A Pekingbe érkező mezőgazdasági termékek mintegy 80 százalékát biztosító Hszinfadi nagybani piacon azt követően folytattak vizsgálatot, hogy azonosították a piachoz köthető járványgócot. Az első páciens, akit múlt csütörtökön diagnosztizáltak a Covid-19 nevű megbetegedéssel, halat vásárolt a piacon. A vizsgálat eredményeként megállapították, hogy a halat és tengeri állatokat árusító kereskedők körében történt a legtöbb megbetegedés, ráadásul esetükben a tünetek is hamarabb jelentkeztek. A fertőzés gyakorisága szerinti őket a marha- és bárányhúst kínáló eladók követték.
A járványügyi központ a vizsgálati eredmények kapcsán emlékeztetett: a közép-kínai Vuhanban elsőként azonosított góc szintén egy piachoz volt köthető, ahol a figyelem a vadhúsokat kínáló pultokra összpontosult, ám a tengeri állatokat közvetlenül a vadhúsok mellett árulták, a vuhani Huanan piac nyugati szárnyában. Vu Cun-jou, a központ szakértője egy csütörtöki sajtótájékoztatón rámutatott: a tengeri állatok vizet és hűtést igényelnek, az alacsony hőmérséklet és a magas páratartalom pedig ideális körülményeket jelent a vírus számára a túléléshez.
A Hszinfadi piac azóta gondatlanság miatt menesztett igazgatója korábban megerősítette, hogy koronavírust mutattak ki egy import lazac szeletelésére használt vágódeszkán, a hírre pedig Peking nagyobb élelmiszerüzletei és éttermei elővigyázatosságból levették kínálatukból a lazacot, majd Kína felfüggesztette a hal behozatalát Európából.
Cseng Kung, a pekingi Tsinghua Egyetem járványügyi szakértője azonban a Global Times című kínai lapnak elmondta: a koronavírusnak egy bizonyos receptorra van szüksége ahhoz, hogy sikeresen be tudjon hatolni a sejtekbe, a rendelkezésre álló bizonyítékok szerint pedig ilyen receptorok csak az emlősökben találhatóak, a halakban nem. Jang Csan-csiu, a Vuhani Egyetem szakértője szintén a Global Times-nak nyilatkozva azonban arra mutatott rá: a tengeri élelmiszerek más módon is szennyezetté válhatnak külső környezeti hatásokra a szállítás, vagy a csomagolás során.
Az újabb eseteket okozó vírus genomjának vizsgálatát követően kínai szakértők megállapították, hogy a vírus Európából származik, de egy régebbi fajtája a mostani járványt okozó koronavírusnak. A vizsgálat arra is rávilágított, hogy a koronavírus hosszabb ideje bukkanhatott fel ismét a kínai fővárosban, ahol a múlt csütörtökön azonosított esetet megelőzően 55 napon át egyetlen újabb megbetegedést sem regisztráltak.
Pekingben csütörtökön 25 újabb pácienst diagnosztizáltak Covid-19-cel, és további két új esetet regisztráltak a főváros szomszédjában fekvő Hopej tartományban, egyet pedig az északkeleti Liaoningban. A kínai fővárosban 184 beteget kezelnek a koronavírus okozta betegség miatt, a 21 milliós városban ezért a héten ismét emelték a készültségi fokozatot, újból bezártak az óvodák és iskolák, korlátozzák a belépést a középületekben és egyéb zárt területekre, egyes kerületekben pedig „háborús készültséget” hirdettek, és csaknem harminc lakónegyedet helyeztek vesztegzár alá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Az EU és a Mercosur-országok politikai megállapodásra jutottak a tervezett szabadkereskedelmi megállapodásról
Az Európai Bizottság és a Mercosur-országok képviselői lezárták a szabadkereskedelmi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >