NGM-államtitkár: meghatározó szerepet játszik a gépipar az iparfejlesztésben
A gépipar fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy Magyarország 2030-ra az európai ipar élvonalába kerüljön – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára pénteken Budapesten, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024 elnevezésű szakmai rendezvényen.

Van potenciál a magyar gépiparban
A díjátadón a gépipar és az iparfejlesztés kiemelkedő szereplői, valamint kis- és középvállalatok képviselői vettek részt. A versenyen számos innovatív projekt került bemutatásra, melyek az élelmiszergép-ipar, az energetika, a digitális átállás és a mesterséges intelligencia területein nyújtanak előremutató megoldásokat. A verseny célja, hogy a legkorszerűbb technológiai megoldások adaptációját támogassa a termelési folyamatokban, ezáltal hozzájárulva Magyarország Versenyképességi Stratégiájának megvalósításához – írta közleményben az NGM.
Fábián Gergely közölte: a hazai iparfejlesztés stratégiai célkitűzései között szerepel a feldolgozóipar, valamint az azt támogató gépipar részarányának növelése, ennek előfeltétele az innováción alapuló termék- és gyártásfejlesztés.
A legújabb technológiák alkalmazása meghatározó szerepet játszik a magyar ipar versenyképességének javításában. A gépipar területén végrehajtott beruházások a digitális átálláshoz megfelelően alkalmazkodva új, magasabb szintű, vagy más jellegű műszaki képességeket igénylő munkahelyeket teremtenek, növelve ezzel a termelékenységet és a hozzáadott értéket is – fejtette ki.
Az államtitkár hangsúlyozta: a kiírásra beérkezett 121 pályázat jelzi, hogy van potenciál a magyar gépiparban. A pályázók között többségben voltak a kis- és középvállalkozások képviselői, ami mutatja, hogy a hazai mérnökök képesek nemzetközi színvonalú ötleteket kidolgozni és megoldásokat fejleszteni.
Célgépeket építeni a magyar gazdaság kitörési pontjaihoz olyan potenciál, amire kiemelt figyelmet kell fordítani – mondta.
Fábián Gergely kiemelte: a versenyképeségi stratégia fő célkitűzéseinek megvalósításához elengedhetetlen az állam és a piaci szereplők együttműködése. A nemzetgazdasági tárca kiemelten fontosnak tartja a magyar kis- és középvállalkozások, a hazai beszállító-fejlesztés támogatását.
Az államtitkár kifejtette: bízik abban, hogy a rendezvényen bemutatott pályázatok közül minél több megvalósulhat a magyar iparban, valamint külföldre is tudnak ezekkel terjeszkedni.
A Chemplex Kft. és a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) által szervezett rendezvény tükrözi a magyar gépipar hazai iparfejlesztés iránti elkötelezettségét – fogalmazott megnyitójában Fábián Gergely.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a Gépipari Tudományos Egyesület a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai partnereként kiemelt szerepet tölt be az ipar fejlesztésében. A GTE célja a hazai ipar, különösen a gépipar és a kapcsolódó szakterületeken dolgozó szakemberek, cégek, szervezetek összefogása, szakműveltségük fejlesztése és tevékenységük támogatása, e célokat segíti az évről évre megszervezett Magyar Ipari Célgép Verseny is.
A szervezők pénteki közleménye szerint az idei versenyre 121 pályamű érkezett. Anyagmozgatás és anyagtárolás kategóriában a Revo-Tec Gépipari Kft., a kísérleti, laboratóriumi, tesztberendezések, mérőeszközök, tesztpadok kategóriában a schoen + sandt Hungary Kft., a gyártáselőkészítés gépei, alapanyag és nyersanyagfeldolgozás kategóriában a MechatroEngineering Kft., a termékkiadagolás, beadagolás, csomagolás gépei kategóriában az IQ Kecskemét Kft. és KÉSZ Ipari Gyártó Kft., a teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák kategóriában a BBM Engineering Solutions Zrt., a gyártógépek, rész- vagy készterméket előállító gépek kategóriában a VT TIPA Kft., a vegyipari gépek kategóriában az Optimacsoport Kft. berendezése, az élelmiszeripari gépek kategóriájában az ST-Automatika Kft. gépe nyert.
Az év célgéptervezője Holik László lett, az év öko-célgépe a HunMecH Kft. gyártósora, az év ötlete különdíjat a Henkel Magyarország Operations Kft. takarító robotja nyerte, amelyet Csikós Irén tervezett.
Kapcsolódó cikkeink
Elégedett a legfrissebb munkaerőpiaci adatokkal a kormány
A magyar foglalkoztatottság Európa élvonalához tartozik, az új intézkedések célja,…
Tovább olvasom >NGM: ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására
Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint…
Tovább olvasom >NGM: tovább dübörög a turizmus – májusban több mint 1,7 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre
A kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy egyre több külföldi vendéget…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >