NGM: a növekvő reálbérek segítették a kiskereskedelmi forgalom bővülését
Szeptember már sorozatban a 28. hónap volt, amikor nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene Magyarországon; a bővülés elsősorban a növekvő reálbéreknek és a stagnáló inflációnak köszönhető – mondta Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett második becslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben 5,1 százalékkal nőtt szeptemberben, az év első kilenc hónapjában pedig 5,9 százalékkal haladta meg a forgalom az előző év azonos időszakit a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt.
Lenner Áron Márk az adatokkal kapcsolatban kiemelte, hogy az online kereskedelem több mint 30 százalékkal bővült a tavalyihoz képest. Hozzátette: az olajárak több mint 10 százalékkal alacsonyabbak, mint egy évvel ezelőtt, ennek köszönhetően az üzemanyagfogyasztás is bővült Magyarországon. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a szeptemberi az első olyan adat, ami már olyan bázishoz viszonyul, amikor az online pénztárgépek teljes létszámban működtek. Nem arról van tehát szó, hogy a pénztárgépek gazdaságfehérítő hatása miatt bővült a kiskereskedelem, hanem a növekedés mögött tényleges gazdaság- és fogyasztásnövekedés áll – hangsúlyozta.
Az online kereskedelem jelentős bővülése mögött Lenner Áron Márk szerint a megváltozott fogyasztói szokások állnak: felmérések szerint már a magyarok több mint fele az interneten tervez karácsonyra ajándékot vásárolni. Magyarországon mostanra a fogyasztók immár nemcsak kényelmesnek, de biztonságosnak is találják az online vásárlást – tette hozzá.
A KSH szintén csütörtökön tette közzé a beruházási adatokat: a harmadik negyedévben 3,4 százalékkal csökkent a beruházások volumene az egy évvel korábbi magas bázishoz képest, az idei első három negyedévében pedig 0,3 százalékkal mérséklődött a beruházási teljesítmény az egy évvel korábbihoz képest.
Ezzel kapcsolatban Lenner Áron Márk kiemelte: 2014-ben a beruházási volumen rekordévet zárt a 2007-2013-as uniós pénzügyi ciklus zárásának köszönhetően. Az új, 2014-2020-as ciklus programjainak nagy részét 2015 nyarán írta ki a kormány, így ezek beruházásnövelő hatása várhatóan jövőre lesz majd érezhető.
A helyettes államtitkár szerint ugyanakkor kedvező, hogy az első három negyedévben mindössze 0,3 százalékkal mérséklődött a beruházási volumen, vagyis az előző évhez képest nagyon közeli az idei adat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy a hazai kiskereskedelem forgalomnövekedése mind az uniós átlagot, mind pedig az eurózóna átlagát meghaladta. Az Európai Unióban szeptemberben 3,7 százalékkal, az eurózónában 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Hozzátették, hogy a forgalom folyamatos bővülésében fontos szerepet játszik a foglalkoztatottak számának rekordmértékű növekedése, a reálbérek emelkedése és a kormányzat devizahiteleseket mentő intézkedései is. A GDP alakulásában szintén visszatükröződik a kiskereskedelmi forgalom felívelő trendje, ugyanis 2015 második negyedévében a lakosság fogyasztási kiadásai kiugró ütemben, 3 százalékkal növekedtek, amire utoljára 2006 elején volt példa. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k…
Tovább olvasom >NGM-helyettes államtitkár: még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra
Már több mint 21 ezren vállaltak munkát a Nyári diákmunka…
Tovább olvasom >KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Lassan elfogynak a sarki kisboltok: 22 ezer bolt tűnt el négy év alatt
2024 végére több mint 5200 kiskereskedelmi üzlet szűnt meg Magyarországon…
Tovább olvasom >