NFM: az Imperial Tobacco ajánlata nem felel meg a feltételeknek
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint a Imperial Tobacco Magyarország Kft. dohánykiskereskedelmi-ellátási feladatok elvégzésére tett ajánlata nem felel meg a törvényi feltételeknek, alkalmatlan volt arra, hogy azt a nemzeti fejlesztési miniszter a koncessziós törvény alapján elfogadja.
A szaktárca MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye szerint az ajánlatot, mint érvénytelent és értelmezhetetlent, elfogadás nélkül kénytelenek visszaküldeni az ajánlattevőnek.
Az NFM azt követően közölte ezt, hogy az érintett cégek szerdán közös közleményükben azt írták: nyílt pályázat hiányában az Imperial Tobacco Magyarország Kft. a JTI Hungary Zrt. és a Philip Morris Magyarország Kft. támogatásával ajánlatot nyújtott be a központi dohányellátó disztribúciós feladatainak elvégzésére. A három vállalat szerint a dohány-kiskereskedelmi ellátó tervezett formában történő felállítása szükségtelen és számos szempontból aggályos.
A fejlesztési minisztérium szerint az ajánlattevő ajánlata maga zárta ki azt, hogy az ajánlata valóban a törvény értelmében elfogadható ajánlatnak minősüljön.
Az ajánlattevő a vállalt koncessziós díj mértékét a törvénnyel ellentétes módon korlátozta, a törvény értelmében a koncessziós szerződés aláírásától kezdődő 5. évtől a központi költségvetésről szóló törvény határozza meg, mekkora legyen a koncessziós díj mértéke. Az ajánlattevő ezt csak akkor tartaná magára nézve kötelezőnek, ha ez az összeg nem nagyobb, mint a nettó nyereségének 45 százaléka. A törvény konkrét rendelkezésével ellentétes vállalást az NFM nem hagyhat jóvá – írja a szaktárca.
Az Nemzeti Fejlesztési Miniszter reagálása szerint az ajánlatnak feltűnő fogyatékosságai vannak, nincs benne semmilyen számítás, nem tartalmaz minimális üzleti tervet, illetve nem kézzel fogható kijelentéseket rögzít, továbbá nem tartalmaz semmilyen jogkövetkezményre vonatkozó vállalást arra az esetre, ha az ajánlattevő az amúgy is bizonytalan igérvényeit megszegné.
Az ajánlatból nem deríthető ki, hogy az ajánlattevő és annak tulajdonosa valóban átlátható szervezetnek minősül-e, ez pedig alapvető feltétele annak, hogy valaki a koncessziós törvény alapján ajánlatot tegyen – írja a szaktárca közleményében.
A minisztérium szerint értelmezhetetlen az ajánlattevő személye is. Az ajánlatot az Imperial Tobacco Magyarország Kft. adta, viszont a tevékenységet nem a törvény által előírt koncessziós társaság látná el, hanem azt kiszerveznék egy külföldi tulajdonú cégnek, a spanyol Logista elnevezésű társaságnak. A tevékenység teljes kiszervezésére azonban a törvény nem ad lehetőséget – szögezte le a NFM.
A fejlesztési minisztérium úgy látja, hogy az Imperial Tobacco Magyarország Kft. „állítólagos támogató” partnerei, így a Philip Morris Magyarország és a Japan Tobacco International sem vállaltak semmilyen, jogi szempontból értékelhető elköteleződést az ajánlattevő ajánlata mellett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az Airbnb szabályozás szigorítása a budapesti lakhatási probléma megoldását szolgálja
Az Airbnb nyílt levélben fordult Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez, a…
Tovább olvasom >Így emelné a jövedelmek vásárlóerejét a kormány
A kamatmentes munkáshitel 2025 januárjától lesz igényelhető, megkezdődött a hitelkonstrukció…
Tovább olvasom >A Magyar Vendéglátók Ipartastülete üdvözli az NGM felszolgálási díjjal kapcsolatos döntését
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) üdvözli az NGM felszolgálási díjjal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >