Népszerűségét tartja a turizmus-vendéglátás alapszak a hazai egyetemeken
Az idei évben több mint nyolcezren jelentkeztek a turizmus-vendéglátás alapszakra, és közel kétezren első helyen jelölték meg ezt a képzést. Az Oktatási Hivatal adatai szerint közel 121 ezren nyújtottak be érvényes jelentkezést a 2023 szeptemberében induló képzésekre, közülük több mint 90 ezren nyertek felvételt valamelyik felsőoktatási intézménybe. A jelentkezők 67%-a alapképzésre, 20%-a mesterképzésre, 10%-a osztatlan szakokra, 3%-a pedig felsőoktatási szakképzésre jelentkezett.
Stabil népszerűség a turizmus-vendéglátás területén
A turizmus-vendéglátás szakot idén 17 egyetem hirdette meg különböző formákban. Összesen 8179 jelentkezés érkezett az alapképzésre, és 1864 diák jelölte meg első helyen ezt a szakot. A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) volt a legnépszerűbb, ahová 2867 jelentkezés érkezett, ebből 794-en első helyen választották ezt a képzést. A BGE-t a Kodolányi János Egyetem és a Debreceni Egyetem követte.
Kiss Kornélia, a BGE Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi karának dékánja a Turizmus.com portálnak elmondta, hogy idén gyakorlatilag ugyanannyi hallgatót vettek fel, mint tavaly. Míg 2023-ban 609 hallgató nyert felvételt, addig 2024-ben 602 hallgató kezdheti meg tanulmányait.
A járvány utáni fellendülés
A felvettek számának stagnálása azért is örvendetes, mert a Covid-19 világjárvány előtt csökkent a jelentkezők száma, amit a világjárvány és az azt követő energiaválság is súlyosbított. Az elmúlt években folyamatos és drasztikus jelentkezőszám-csökkenést tapasztaltak, ezért a 2023/24-es és a 2024/25-ös felvételi kampányok során jelentős marketingmunkát végeztek. Kiss Kornélia szerint a jelentkezőszámok megőrzésének okai között szerepelnek az utazások számának növekedése, a nemzetközi szinten javuló elhelyezkedési lehetőségek, valamint Budapest nemzetközi piaci pozíciói.
Változások a pontszámításban
Az idei évben változtak az érettségi feladatsorok és a pontszámítás módja. Bár a maximális pontszám továbbra is 500 maradt az alapképzések esetében, sem a ponthatárokat, sem a felvettek átlagos pontszámát nem lehet közvetlenül összehasonlítani a korábbi évekkel. A maximálisan adható 100 intézményi pontszám összetétele egyetemenként eltérő, így a ponthatárok összehasonlítása nehéz és nem feltétlenül tükrözi az egyes intézmények közötti tényleges különbségeket.
A legmagasabb pontszámra a Pannon Egyetem magyar nyelvű ösztöndíjas képzésére volt szükség, ahol a ponthatár 413 volt. A Kodolányi János Egyetemen 410 pontra volt szükség, míg a BGE-KVIK esetében 371 pont is elegendő volt az ösztöndíjas képzésre való bekerüléshez.
Mesterképzések iránti érdeklődés
A turizmussal kapcsolatos mesterképzésekre, mint a turizmus-menedzsment és a felelős turizmusfejlesztés, összesen 296 jelentkezés érkezett, ebből 97 első helyre. A BGE-n mind az angol nyelvű nappali tagozatos, mind a magyar nyelvű levelező tagozatos képzésre felvettek száma nőtt, az előbbi megduplázódott, az utóbbi 20%-kal nőtt 2022-höz képest.
A turizmus-vendéglátás szak továbbra is népszerű választás a hallgatók körében, és a stabil jelentkezőszámok azt mutatják, hogy a szakterület iránti érdeklődés nem csökken. A jövőbeni felvételi kampányok és a szak folyamatos fejlesztései pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a képzés továbbra is vonzó maradjon a diákok számára.
Kapcsolódó cikkeink
Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >