Nemzeti erőforrásaink még az uniós támogatások önerejéhez sem elegendők
Magyarországnak jelenleg nincs az egész országra kiterjedő fejlesztéspolitikája, ráadásul az uniós forrásokat sem úgy használjuk fel, ahogy kellene – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Parragh jelenleg a Gazdasági és Szociális Tanács soros elnöke is, a tanács kedden tűzi napirendjére a magyar fejlesztéspolitika alapkérdéseiről készült tanulmány megvitatását. Parragh László szerint a köztudat jelenleg a fejlesztéspolitikát az európai uniós források elköltésével azonosítja, holott ennél többnek kellene lennie, a nemzeti erőforrások meghatározott célok mentén történő felhasználása is ide tartozna.
A MKIK elnöke megismételte korábbi álláspontját, hogy az ország fejlődéséhez szükség van jövőképre, ezek mentén prioritásokra, célokra, amelyekhez összehangoltan hozzá kell rendelni az európai uniós és nemzeti erőforrásokat. Jelenleg nincs nemzeti erőforrás a fejlesztésre, az erre a célra fordítható költségvetési források az uniós fejlesztésekhez szükséges önerő előteremtésében kimerülnek, vagy még ahhoz is kevesek.
A GSZT soros elnöke úgy véli: az európai uniós források felhasználásának jelenlegi gyakorlata is hibás logika mentén történik. Magyarország felzárkózó országként a fejlett országokra jellemző logikával használja fel az uniós forrásokat. Példaként említette, egyre több visszajelzés érkezik hozzájuk, hogy az uniós forrásokból megvalósuló beruházások fenntartása több éven keresztül egyre nagyobb gondot jelent, ugyanis a fejlesztés indításakor nem számoltak a fenntartás költségeivel.
Az elnök szerint az európai uniós forrásokat át kellene csoportosítani a valódi gazdaságfejlesztés javára. Jelenleg ugyanis még a gazdaságfejlesztésre szánt kevés uniós forrás egyharmada is közhasznú társaságokhoz megy, ez pedig nem a szolgálja a versenyképességet – közli a piacesprofit.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >