Németországban szabadon forgalmazható az e-cigaretta
Nem minősül gyógyszernek az elektromos (e-) cigarettákhoz használt nikotintartalmú folyadék, ezért szabadon lehet forgalmazni az ilyen folyadékot tartalmazó termékeket – döntött a német szövetségi közigazgatási bíróság.
Német lapok pénteki beszámolói szerint a lipcsei bíróság az e-cigarettát gyártó vállalkozások és Észak-Rajna-Vesztfáliai tartomány jogvitájában döntött a szabad forgalmazásról. A gyártók a tartományi egészségügyi minisztérium egy 2011-ben kiadott közleménye miatt pereltek. Ebben a tárca figyelmeztetett, hogy a nikotintartalmú folyadék gyógyszer, amelynek forgalmazását az egészségügyi hatóság nem engedélyezte, ezért jogsértő a kereskedés az ilyen termékekkel.
A vita a közigazgatási bíráskodás valamennyi szintjét megjárta. A lipcsei bíróság – a legfelső fórum – ugyan végül a közlemény visszavonására kötelezte a minisztériumot, de az ügy ezzel várhatóan még nem ér véget, mert az e-cigarettát forgalmazó kereskedők szövetsége arra bíztatja tagjait, hogy kérjenek kártérítést a tartományi kormánytól. Az érdekképviselet szerint a minisztériumi figyelmezetés következtében több millió euróval csökkent az árbevétel, és munkahelyeket is meg kellett szüntetni.
A bíróság indoklása szerint nem támasztják alá kutatási eredmények azt az állítást, hogy az e-cigarettákhoz használt folyadékok a nikotinfüggőség csökkentését hosszú távon elősegítő gyógyászati, terápiás hatással rendelkeznek, ezért nem minősíthetők gyógyszernek. A fogyasztók túlnyomó többsége pedig az élvezetszerzés céljából használja az e-cigarettát, és nem gyógyszerként.
A Die Welt című lap rámutatott, hogy nagy meglepetés lett volna, ha a bíróság másként dönt, mert a dohánytermékekről szóló új uniós irányelv is szabadon forgalmazható élvezeti szernek minősíti az e-cigarettát, azzal a megkötéssel, hogy a folyadék nikotintartalma nem haladhatja meg a milliliterenkénti 20 milligrammot.
Németországban jelenleg nagyjából kétmillióan használnak e-cigarettát. A piac teljes bevétele tavaly 100 millió euró volt, ez az idén várhatóan 150 millió euróra emelkedik. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >