Németországban 40 éve a legmagasabb inflációt mérték áprilisban
Németországban áprilisban a fogyasztói árak 7,4 százalékkal emelkedtek éves szinten, ami 40 éve a legmagasabb inflációnak számít; márciusban 7,3 százalékos növekedést jegyeztek fel.

Négy évtizedes csúcson a német infláció
A német statisztikai hivatal, a Destatis szerdán közölt végleges adata szerint áprilisban 0,8 százalékkal emelkedtek az árak márciussal összevetve, amikor magasabb, 2,5 százalékos inflációt mértek.
Az élelmiszerek és alkoholmentes italok árai Németországban a múlt hónapban éves szinten 8 százalékkal, havi összevetésben pedig 3,3 százalékkal emelkedtek. A szolgáltatások tavaly áprilishoz képest 2,3 százalékkal, márciussal összevetve 0,4 százalékkal drágultak. A lakossági energiaárak éves szinten 33,6 százalékkal emelkedtek, havi szinten viszont 1,6 százalékkal csökkentek. A ruházati cikkek és lábbelik ára éves szinten 3,4 százalékkal, havi összevetésben pedig 1,2 százalékkal nőtt.
Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) éves viszonylatban 7,8 százalékkal emelkedett áprilisban, ami rekordértéknek számít, márciusban 7,6 százalékot mértek. A havi szintű növekedés 0,7 százalék volt az előző havi 2,5 százalék után.
„Az inflációs ráta már a második egymást követő hónapban állított be új csúcsot az egységes Németországban” – mondta Georg Thiel, a Destatis elnöke. Hozzátette: legutóbb 1981 őszén volt hasonlóan magas az infláció a Német Szövetségi Köztársaság akkori területén, az Irak és Irán között kitört háború miatt megemelkedett nyersolajárak okán.
A fogyasztói árak áprilisi emelkedésében az élelmiszerárak emelkedése volt a leginkább szembetűnő tényező, ami elsősorban az ukrajnai háború hatásának tudható be – mutatott rá a hivatal elnöke. Az ukrajnai háború kezdete óta összességében viszont az energiaárak emelkedtek jelentős mértékben.
A mostani inflációs nyomást azonban a járványellenes intézkedések következtében megszakadt ellátási láncok is gerjesztik, a gazdaság alapanyag és félkésztermék-gyártó szintjein bekövetkezett áremelkedés és kínálati hiány miatt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt
Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt, amelyekre…
Tovább olvasom >Németországban a vártnál jelentősebben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban
Az elemzők által becsültnél erőteljesebben lassul a kiskereskedelmi forgalom növekedése…
Tovább olvasom >Olaszországban 1,7 százalékra gyorsult az infláció júniusban
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Romló, de a nemzetgazdasági átlagnál jobb konjunktúra a turizmusban
2025. júniusban a turisztikai cégek 70%-a szolgáltatási árainak növekedéséről számolt…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >