Németországnak tetszik a Selyemút kezdeményezés
Németország pozitívan viszonyul Kína Selyemút gazdasági övezet nevű kezdeményezéséhez, és részt is vehet megvalósításában – mondta Angela Merkel német kancellár Berlinben Hszi Csin-ping kínai államfővel folytatott megbeszélése után.
Kiemelte, hogy Németország szívesen részt vesz a kereskedelmi infrastruktúra fejlesztésére irányuló kezdeményezésben, és reméli, hogy azt átlátható pályáztatási rendszer révén valósítják majd meg.
Németország egy sor ügyben elmélyíti kapcsolatát Kínával, a többi között a nemzetközi terrorizmus elleni harc és az informatikai biztonság területén. Berlin és Peking szorosabban működik együtt harmadik országokban is, ezt jelzi, hogy a kínai államfő látogatása alkalmából megállapodást kötöttek egy vízerőmű felépítéséről az afrikai Angolában – mondta a kancellár.
Hozzátette, hogy afrikai országok mellett akár Afganisztánban is kibontakozhat a német-kínai együttműködés. Már el is kezdte a munkáját Kínában egy német alapítású ügynökség, amely a fenntartható fejlődéssel foglalkozik, ami a további közös munka alapja lehet – mondta Angela Merkel.
Kiemelte: a német kormány elvárja Pekingtől, hogy a német vállalatokat a kínaival egyenrangú szereplőként kezeljék Kínában, és a kölcsönösség alapján mindkét ország biztosítson hozzáférést piacaihoz a másik számára. Ez a német vállalatoknak „nagyon-nagyon fontos” – húzta alá a kancellár.
Arról is beszélt, hogy intenzíven folytatni kell a német-kínai „emberi jogi párbeszédet”, és tovább kell erősíteni a civiltársadalmi együttműködést. A civil szervezetek regisztrációjának ügyében a német politikai alapítványok nyilvántartásba vétele után a német tudományos kutatóintézetek regisztrációjáról is gondoskodni kell – mondta Angela Merkel.
Hszi Csin-ping kiemelte, hogy a kínai-német kapcsolatok utóbbi 45 éve „sikertörténet” politikai és gazdasági értelemben, és a kínai és a német emberek közötti személyes kapcsolatokat tekintve is. Erre az alapra építve most új szakasz, egy „új kezdet” következik az „átfogó stratégiai partnerségben”.
Kína és Németország a gazdaság, a kereskedelem, a pénzügyi rendszer és a beruházások területétől a terrorizmus elleni küzdelemig számos ügyben tovább mélyíti kapcsolatát. Ez a legújabb és legmagasabb színvonalú technológiákra is vonatkozik – mondta Hszi Csin-ping, hozzátéve, hogy a Selyemút kezdeményezés is nagy lehetőség az együttműködés fejlesztéséhez.
A két ország kapcsolatában az „új áttörések” korszaka kezdődik – emelte ki a kínai elnök.
Angela Merkel és Hszi Csin-ping nyilatkozata előtt a két vezető jelenlétében aláírtak egy sor megállapodást. Az Airbus nyugat-európai légiipari vállalat például mintegy 20 milliárd euró értékű szerződést kötött az ágazat legnagyobb kínai állami szereplőjével – China Aviation Supplies Holding Company (CAS) – 140 Airbus repülőgép kínai értékesítéséről.
Hszi Csin-ping és kísérete kedden érkezett Berlinbe. Este a német kancellárral munkavacsorán kezdték a megbeszéléseket, amelyeket szerda délelőtt folytattak, és a megállapodások hivatalos aláírása utáni sajtónyilatkozatot követően munkaebéden folytatnak. A legfőbb témák közé tartozik a G20-csoport pénteken kezdődő hamburgi csúcstalálkozójának előkészítése.
A tárgyalások után a kínai elnök és a német kancellár ellátogat Berlin egyik – a város nyugati részén fekvő – állatkertjébe, ahol felavatják az új pandaházat, és Hszi Csin-ping hivatalosan átadja az állatkertnek kölcsönzött két óriáspandát, Meng Menget és Csiao Pinget.
Az állatok gondozásáról szóló megállapodást is Angela Merkel és Hszi Csin-ping jelenlétében írták alá. A kínai külpolitika fontos részeként számon tartott „pandadiplomáciában” a kitüntetett figyelem és a megbecsülés jele a veszélyeztetett, ritka medveféle példányainak kölcsönbe helyezése. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >Felhagy a Fresh házhozszállítási szolgáltatással az Amazon Németországban
Az amerikai Amazon hét év után megszünteti németországi Fresh élelmiszer-kiszállítási…
Tovább olvasom >Népszerűek az önkiszolgáló kasszák a német fiatalok körében
A KPMG és EHI Retail Institute új tanulmánya szerint Németországban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >