Németország készülő táplálkozási stratégiájának részletein még dolgozni kell

Szerző: Szöllősi Réka Dátum: 2022. 07. 12. 11:41

Németországban Cem Özdemir agrárminiszter és szakmai szervezetek részvételével, egy induló tanácskozás keretében megkezdődött a fenntartható és egészséges táplálkozás stratégiájának kidolgozása, bár a hozzáfűzött elvárások között jelentés eltérések mutatkoznak. 

A miniszter szerint a táplálkozási stratégia céljában már megegyeztek a koalíciós megállapodás megkötésekor, ami az egészséges és fenntartható étrend megvalósításának egyszerűbbé tételét jelenti a fogyasztók számára. A stratégiának ösztönöznie kellene a nagyobb mértékben növényi alapú étrendet, valamint a cukor-, a zsír- és a sófogyasztás csökkentését. A miniszter álláspontja szerint jó kiindulási pontot jelentene a munkahelyi és közétkeztetés megváltoztatásával kezdeni. A német kormány emellett a stratégiával az élelmiszerpazarlás ellen is szeretne fellépni a „természeti erőforrások megőrzése érdekében”. Ernyőstratégia készül, vagyis a cél az, hogy a már meglévő, specifikusabb jogszabályokat, intézkedéseket és stratégiákat összefogják. Így átfogó jellegével és a mezőgazdasági termelés helyett az egész élelmiszer-rendszerre való fókuszálásával a készülő német táplálkozási stratégia az Európai Bizottság Farm2Fork Stratégiájára emlékeztető megközelítést alkalmaz. A kormány képviselőjének elmondása szerint a stratégiának 2023 végéig kellene elkészülnie, egy széleskörű szakmai és kormányzati egyeztetést követően. 

A megbeszélésen résztvevő szervezetek és érintettek képviselői a kormány terveit, annak alapvetéseit tekintve támogatták, ugyanakkor a vele kapcsolatos elvárásaik között azért volt eltérés. Különösen nagy vitát váltott ki az élelmiszerfogyasztásban az ökotermékek által képviselendő arány. A koalíciós megállapodásban az szerepelt, hogy 2030-ra 30 százalékot érjen el az ökotermékek termelése. Az „Ernährungswende Anpacken” nevű, 22 szervezetet tömörítő egyesülés ugyanakkor azt kéri, hogy a közétkeztetésben ez az arány menjen fel 50 százalékra 2023-ig és a növényi alapú étrend megvalósítása is az egyesülés fő elvárása között szerepel. A német gazdák tömörülése szerint viszont a regionálisan előállított termékek szerepét kellene növelni, függetlenül attól, hogy azok ökológiai vagy hagyományos gazdálkodási módszerekkel kerültek előállításra. Ugyanez a szervezet síkra szállt a vegyes étrend melletti elköteleződésért, amit a német élelmiszeripari szövetség is támogat.

Az érintettek abban sem értenek egyet, hogy a táplálkozási stratégiát jogszabályokkal vagy inkább az önkéntességre alapozva kellene megvalósítani. A 22 szervezetet tömörítő egyesülés szerint „irányító” adóztatásra lenne szükség, például a fenntarthatóbb vagy állatbarát termékek kedvezőbb áfájával. A mezőgazdasági termelőket és élelmiszer-előállítókat tömörítő szervezetek ugyanakkor határozottan visszautasítják és a fogyasztók lekezelésének tartják „a fogyasztást befolyásoló büntető adókat”. Az előállítói érdekképviselet az önkéntességet támogatja és a piacgazdasági alapelvekhez való ragaszkodást kéri. Végül képviselőjük azt is hozzátette, hogy a stratégiának figyelembe kell vennie azt a törvényszerűséget, hogy mindig az adott vállalat hatáskörébe tartozik annak eldöntése, hogy milyen konkrét intézkedések valósíthatóak meg a cég szintjén.

Forrás: euractiv.com

Kapcsolódó cikkeink