Nem vásárolhatunk korlátlan mennyiséget lisztből, élesztőből és rizsből
Az élesztő, a liszt és a rizs tartozik azon élelmiszerek közé, amelyek kiskereskedelmi forgalma továbbra is megérzi a koronavírus-járvány hatásait – olvasható az agrarszektor.hu-n. Egyes üzletekben e termékekből most is korlátozzák a naponta megvásárolható árumennyiséget.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2015/07/liszt.jpg)
Normalizálódott az elmúlt hetek élelmiszervásárlási pánikrohamai után a kínálat a hazai kiskereskedelmi forgalomban, de egyes termékekből továbbra sem állt helyre a korábbi kínálat. Ilyen például az élesztő, a liszt és a rizs, amelyek már mindenhol kaphatók, de egyes élelmiszerüzletek továbbra is értékesítési korlátozásokat alkalmaznak. Így például a Spar e termékekből egyenként napi tíz darabban maximálja azt a mennyiséget, amelyet egy-egy fogyasztó megvehet.
Kereskedői vélemények szerint ma az üzletekben az élelmiszerekből már csak időszakos választékhiány fordulhat elő, amely arra vezethető vissza, hogy egyes alapanyagokat, illetve a csomagolóanyagok jó részét külföldről kell behozni. A járvány miatti határintézkedések és egyéb kereskedelmet is érintő korlátozások pedig lassíthatják, illetve nehezíthetik a beszállításokat.
Orbán Viktor miniszterelnök a napokban jelentette be, hogy a járvány tetőzése Magyarországon május 3-ra várható, így utána csökkenhet a humán-megbetegedések száma, és fokozatosan lazítani lehet a szigorú vészhelyzeti intézkedéseken és kijárási korlátozásokon is. Ezért ma arra lehet számítani, hogy valószínűleg már nem áll elő olyan helyzet, amely újabb jelentős lakossági készletezési élelmiszervásárlásokat váltana ki.
Az utóbbi hetek vásárlási rohamai akkor robbantak ki, amikor a kormány a vírushoz köthető szigorító intézkedéseket hozott. A fogyasztók a pánikvásárlásokkal az üzletekben sok helyütt teljesen lecsupaszították az élelmiszereket és napi fogyasztási cikkeket kínáló polcokat. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az alapvetőnek számító élelmiszerekből Magyarországon nincs hiány, így az élelmiszeripari cégek és a kereskedők rövid időn belül vissza tudták pótolni a kimerült készleteket. Egyes termékeknél azonban időbe telik, míg az iparági vállalatok az előállításban teljesen utol tudják érni magukat. Ez a magyarázata annak, hogy bizonyos árucikkek kínálata még nem állt teljesen helyre az élelmiszerüzletekben. (agrarszektor.hu, Hazafi László)
Kapcsolódó cikkeink
Magyar rizs és kékbúzaliszt is szerepel a Biofach kiállítás magyar közösségi standján
Ismét elrajolt Európa legnagyobb bioszakvására, a nürnbergi Biofach. Az esemény…
Tovább olvasom >Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >KSH: decemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,1 százalékkal haladta meg, az előző havitól 1,2 százalékkal maradt el
A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4, naptárhatástól…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >