Nem túl biztatóak a magyar szállodaipar bevételei
Magyarország szállodái a közép-kelet-európai régióban vizsgált öt állam – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – között az egy kiadható szobára jutó bevétel (revpar) nagysága alapján továbbra is csak a negyedik helyen szerepeltek májusban – derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elemzéséből, amelyet a turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített.
A februárban publikált előző felmérés szerint Magyarország az öt ország között tavaly szobafoglaltságban a negyedik, átlagárban az utolsó, a revpar szempontjából pedig szintén a negyedik helyen végzett. Ugyanakkor májusban Magyarország szállodái a revpar növekedését nézve nagyon jól szerepeltek, ez a mutatószám – a második legnagyobb mértékű javulást mutatva – 17,1 százalékkal emelkedett 2010 májusához képest.
A vizsgált országok között január-májusban Ausztria szállodái teljesítettek a legjobban 64,2 százalékos szobafoglaltsággal, 92,1 eurós nettó átlag szobaárral és 59,2 eurós nettó revpar mutatóval. A magyarországi szállodákban a szobafoglaltság 53,9 százalékos volt az első öt hónapban, ez a harmadik helyre volt elég. A nettó átlag szobaár 59,2 eurót, a nettó revpar mutató pedig 31,9 eurót tett ki.
Az idén májusban, az STR Global riportjában szereplő 41 európai város között lényegesen javítottak tavalyhoz képest a budapesti szállodák, szobafoglaltságban a 28. helyre, nettó átlag szobaár szempontjából a 39., a nettó revpar mutató alapján pedig ugyancsak a 39. helyre került.
Az országos szinten az első négy havi erős keresletélénkülés májusban megállt. A szállodákban jelentkező belföldi vendégéjszakák száma csökkent, a külföldi csak minimális mértékben emelkedett. 2011 májusában az országos szállodai kapacitás csökkent minden kategóriában a négycsillagos hoteleket kivéve. Különösen az egy- és kétcsillagos szállodáknál folytatódik az évek óta tartó tendencia
A szövetség tagszállodáitól beérkezett előrejelzés szerint 2011 második félévének üzleti kilátásai nagyon bizonytalanok. Az évek óta tartó úgynevezett „lead time”, azaz a megrendelések lerövidülése megnehezíti a foglalások alakulásának megbízható becslését. A rendelkezésre álló információk szerint az üzleti, konferencia szegmens foglalásai elmaradnak a múlt év hasonló időszakától, hasonlóképpen a vállalati üzletág kilátásai is. A szabadidős kereslet a tavalyi szint körül várható, bár itt a bizonytalanságot növeli az üdülési csekk leállításának hatása – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >