Nem mindegy, mit esznek a gyerekvállalásra készülő nők
Lehet, talán nem is az vagy, amit megeszel. De valójában így is mondhatnánk: az vagy, amit anyád evett, mielőtt terhes lett veled – ugyanis az, amit egy nő a terhessége előtt fogyaszt, kihat a leendő gyermeke génjeinek alakulására.
Andrew Prentice, a Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségekkel foglalkozó iskola kutatója szerint döntő fontosságú az újszülött egészsége szempontjából, hogy az anya szervezetében milyen tápanyagok halmozódtak fel, mielőtt várandós lett. Noha a vizsgálat még kezdeti stádiumban van, azoknak a nőknek, akik most gondolkodnak családalapításon, már érdemes megfelelő mennyiségű vitamint és étrend-kiegészítőt juttatni a szervezetükbe leendő gyermekük egészsége érdekében. A Nature Communications című lapban ismertetett vizsgálat során – melyről a vital.hu számolt be nemrégiben – Prentice professzor Nyugat-Afrika vidéki részein tanulmányozta a nőket, mivel ezen a területen az évszakok váltakozása nagyban befolyásolja a lakosok táplálékát. Munkatársaival együtt közel 170 frissen teherbe esett nő vérében mérte meg a különböző tápanyagok mértékét, a nők fele az esős időszakban lett várandós, míg másik fele a száraz időszakban. Később a megszületett gyermekek DNS-ét is alapos vizsgálat alá vetették, és az eredmények azt mutatták: a két dolog között, vagyis hogy milyen volt az anya étrendje és milyen lett a gyermek DNS-e, szoros összefüggés van. Az is kiderült, hogy a gyerekre nézve sokkal nagyobb befolyása volt annak, amit az anya még terhessége előtt evett, mint annak, amit terhessége alatt. A különbségek elsősorban epigenetikus jellegűek voltak, vagyis olyan kémiai változásokat jelentettek a DNS-állományban, amik azt befolyásolják, mikor és mennyire válik egy adott gén aktívvá. A szervezetben nem minden gén aktív állandóan, és egyaránt problémát okozhat, ha nagyon nem vagy ha túlzottan aktívak. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a fenti vizsgálatban kimutatott változások az egészségre is hatással vannak-e.
Egy másik vizsgálatában Prentice professzor kimutatta, hogy a terhesség előtti étrend az elhízással, a rákkal és az immunrendszerrel kapcsolatos gének kémiájára is befolyással lehet, melyek közül egyes hatások az idők folyamán elkopnak, mások viszont egész életre szólóak lehetnek. A gyermekvállalásra készülő nőknek már eddig is javasolták, hogy szedjenek folsavat vagy B9 vitamint, a professzor szerint azonban az új ismeretek fényében még egyéb tápanyagokra is nagy szükség van ilyenkor, melyeket vagy az étrendből vagy étrend-kiegészítőkből kell a szervezetbe juttatni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >