Nem mindegy, milyen energiacímke van a gépeken energiavészhelyzet idején
Tudatosabb háztartásigép-használatot hozhat lakossági szinten az energiavészhelyzet. Az augusztustól érvényes szabályozás szerint az is könnyen kicsúszhat majd az átlagos havi fogyasztásból, aki nem él fényűző életet.
Simon Anikó, a Gorenje Magyarország Kft. marketingvezetője szerint a jövőben kulcsfontosságú lehet, hogy milyen állapotban vannak a háztartási gépeink, hiszen egy 15 éves vagy annál idősebb készülék akár meg is háromszorozhatja a fogyasztást. Aki új termékre ruházna be, annak érdemes lesz tisztában lennie a gépeket kategorizáló energiacímkék jelentésével – a szakértő szerint azonban a magyaroknak ez még mindig nehézséget okoz.
Felértékelődhet a háztartási gépek állapotát jelölő energiacímkék szerepe a következő időszakban az energiavészhelyzet miatt. A tavaly bevezetett új energiacímke-rendszer egy új kategorizálást hozott, melynek lényege, hogy egy sokkal átláthatóbb skála jelöli a gépek ökológiai lábnyomát. Ez a fogyasztóknak egyrészt segítség a környezettudatosabb választásban, augusztustól pedig a spóroláshoz is hozzájárulhat.
Háromszor annyit spórolhatunk, ha jól választunk
Simon Anikó, a Gorenje Magyarország Kft. marketingvezetője szerint az energiavészhelyzet mind a háztartási gépek használatát, mind pedig a vásárlási szokásokat átalakíthatja. „A magyarok általában lassan cserélik le az öreg, nagyfogyasztású háztartási gépeiket, pedig egy 15 éves, vagy annál idősebb készülék akár háromszor több energiát is fogyaszthat, mint egy új modell”. Simon Anikó szerint tehát a jelenlegi helyzetben nemcsak a spórolás lesz kulcskérdés, hanem az is, hogy ha valaki vásárlás előtt áll, hogyan választ majd. Az EIU elemzése szerint 2016 és 2020 között az Európai Unióban 71 százalékkal nőttek a fenntartható árukra vonatkozó Google-keresések. Eszerint például egy mosógép vásárlásakor az energiatakarékosság egyre gyakrabban szerepel a fogyasztók prioritásai között.
„A Gorenje egy tavalyi felmérése szerint viszont a magyar fogyasztók nagy része egyelőre ár alapján választ, holott hosszú távon érdemes energiahatékony készülékbe fektetni, ha csökkenteni szeretnénk a rezsiszámlát”
– tette hozzá Simon Anikó.
Nehezen értelmezzük a címkéket
Habár a 2021-ben bevezetett címkék fogadtatása pozitív volt, az értelmezés már annál nehezebben ment: a Gorenje tavalyi kutatása rámutatott, hogy minden ötödik vásárló bizonytalan abban, hogy mit jelentenek a jelölések. Simon Anikó úgy véli, ennek az lehet az oka, hogy sokan még mindig a megszokott rendszer alapján próbálják értelmezni az új energiaosztályokat, így mondjuk egy B jelölésű gépet közepesen takarékos energiafelhasználású készüléknek vélnek, holott az új rendszerben az egy sokkal takarékosabb modellt jelölhet, mint a korábbi A+++ jelzés. Az új besorolás az összes termékkategória standardizálását lehetővé tette, a mosógépek esetében például az energiafogyasztás mellett az éves vízfogyasztásra, kapacitásra, vagy a centrifugálási hatékonyságra vonatkozóan is találhatunk rajtuk információt. Mindez sokat segíthet majd a takarékoskodásban, hiszen az MVM számításai szerint egy heti mosásra egy négytagú család esetében 10 kilowattóra áramhasználattal kell számolni.
Tovább élhetnek a gépek
A vásárlóknak egyébként a címkék mellett a gépek élettartamáról és szervizlehetőségekről is érdemes többet tájékozódniuk. Utóbbiak Simon Anikó szerint a jövőben felértékelődhetnek, hiszen az internet alapú okoseszközök óriási áttörést hozhatnak a szervizdiagnosztikában. Egy-egy esetleges meghibásodásnál ugyanis egyes készülékek automatikusan jelet küldenek a szervizközpont felé, így a szakemberek akár már a szükséges alkatrészekkel tudnak érkezni a helyszínre a javításkor.
Kapcsolódó cikkeink
Kutatás készült az elektronikai eszközök energiatakarékosságának fontosságáról
A vásárlók fontosnak tartják, hogy az eszközeik energiatakarékosak legyenek, azonban…
Tovább olvasom >Így élhetnék túl az energiaválságot a cégek a VOSZ szerint
A VOSZ vállalkozói közössége üdvözli a napokban bejelentett kormányzati energia…
Tovább olvasom >Energiavészhelyzet: a hűtő fogyasztja a legtöbb áramot
Tízből öt magyar nem tudja kiszámolni, hogy a jövőben milyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >