Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs adatokban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint 2025 januárjában a fogyasztói árak éves összevetésben 5,5 százalékkal nőttek, míg az előző hónaphoz képest 1,5 százalékos emelkedés figyelhető meg. Ez a várakozásokat is meghaladó inflációs szint azonban nem magyar sajátosság, hiszen több uniós országban is jelentős drágulás következett be januárban – mutat rá a VG.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint az infláció gyorsulását több egyedi, szezonális tényező okozta. Kiemelten említik az év eleji adóemeléseket, például az inflációkövető adónövekedést és a dohánytermékek jövedéki adójának emelését, amelyek egyszeri árfelhajtó hatást gyakoroltak a fogyasztói árakra.
Az inflációs nyomás nemcsak Magyarországon volt érzékelhető: több EU-tagállamban – köztük Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Ausztriában, Litvániában, Luxemburgban, Írországban, Olaszországban és Spanyolországban – is jelentősen megugrottak a fogyasztói árak. Az EU 27 tagállamának átlaga 2024-ben 2,6 százalékos inflációt mutatott, míg az eurózóna országai 2,4 százalékos árszínvonal-emelkedést tapasztaltak.
Az Oeconomus elemzése szerint 2025 januárja lokális csúcsot jelenthetett az infláció tekintetében. A prognózisok alapján február-márciustól enyhülhet az árnyomás Magyarországon, tavaszra pedig az infláció 4 százalék környékére csökkenhet. Az év második felében ugyanakkor ismét 4-5 százalék közötti ingadozás várható, az év végére pedig akár újabb gyorsulás is bekövetkezhet.
A különböző gazdasági szervezetek és elemzők eltérő inflációs pályát vetítenek előre:
- Az Oeconomus elemzői 2025 éves átlagára 4,3 százalékos inflációt várnak, míg az év végére 3,9 százalékos rátát jeleznek.
- A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2025-ös Inflációs jelentése 3,3 és 4,1 százalék közötti inflációt prognosztizál.
- A Pénzügyminisztérium a 2025-ös költségvetési tervezetében 3,2 százalékos inflációval kalkulál.
- Az OECD 2024. decemberi előrejelzése alapján a fogyasztói árak 2025-ben 3,3 százalékkal növekedhetnek Magyarországon.
Összességében az év eleji áremelkedések nyomán kialakult magas inflációs szint várhatóan mérséklődni fog az év során, azonban a mutató alakulását továbbra is befolyásolhatják a gazdasági és adópolitikai tényezők.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Pisztácia Magyarországon?
Egyre több jel mutat arra, hogy a pisztáciatermesztés már nem…
Tovább olvasom >Olaszországban 1,7 százalékra gyorsult az infláció júniusban
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >