Nem látszik, hogy járvány van: óriási meglepetés a magyar GDP-növekedési adatban!
2021 első negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye (szezonálisan és naptárhatással igazítva) 1,9%-kal haladta meg az előző negyedévit. Mindez óriási meglepetés, hiszen előzetesen arra lehetett számítani, hogy a második és (részben) harmadik járványhullám korlátozó intézkedéseinek hatására a bruttó hazai termék (GDP) csökkenni fog az év első három hónapjában.
A Portfolio felmérése szerint a szakértők átlagosan 0,3%-os csökkenést vártak negyedéves alapon a magyar gazdaságtól. A legoptimistább egyedi előrejelzés is csupán 1%-os növekedésről szólt, az 1,9%-os emelkedés még ehhez képest is óriási meglepetés.
A magyar gazdaságról a konszenzusos kép az volt, hogy mivel a tavalyi negyedik negyedévet még csak részben terhelték az újabb lezárások, az első negyedévben viszont teljes egészében fékezték a gazdaságot, sőt, március közepétől további szigorításokat hozott a harmadik hullám, ezért a gazdaság teljesítménye elmarad majd a 2020 végitől. Bár az mindenki számára világos volt, hogy a gazdaság többé-kevésbé alkalmazkodott a pandémiás üzemmódban való működéshez (és így a tavalyi második negyedéves zuhanáshoz hasonló teljesítmény kizárt), a korlátozások fékező hatására mégis számítani lehetett. Pontosabban az volt a kép, hogy a havi adatok alapján az első negyedévben kifejezetten jól teljesítő ipar növekedési hozzájárulását a szolgáltatások visszaesése bőven ellensúlyozza. A kép azonban a mai adatok alapján sokkal szebb, úgy tűnik, hogy a lakossági fogyasztás által hajtott szolgáltató szektor a korlátozások ellenére messze nem teljesített olyan rosszul, mint várták. Az idegenforgalom, vendéglátás ágazat eredményével kapcsolatban nem lehetnek illúzióink, de úgy tűnik, a szolgáltatások egy sor más területen jóval kevésbé reagáltak rosszul a korlátozásokra. Ez összefüggésben állhat azzal, hogy mind a keresleti, mind a kínálati oldal egyre inkább megtanulta kezelni a járvány bizonytalanságait és kockázatait.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >