Nem fenntartható a jelenlegi ruhaipar, drágulás jön
Az EU olyan szabályozáson dolgozik, amely a divatcégeket arra kötelezi, hogy gyűjtsenek vissza több elhasznált ruhát, vagy fizessenek díjat a hulladékkezelésért. Ennek részeként az EU azt reméli, hogy a kidobott ruhaneműk 85 százaléka ne kerül majd a hulladéklerakókba.
Az Európai Unió célul tűzte ki a klímavédelmi célok elérését, és ennek érdekében szabályozást tervez bevezetni a rengeteg hulladékkal járó, olcsó, műanyag alapanyagokból készült ruhákkal szemben. A jelenlegi ruhaipart nem tartják fenntarthatónak, és rámutatnak arra, hogy az olcsó, poliészter alapanyagokból készült termékek, például a Primark, Boohoo és Shein ruhái jelentős mennyiségű hulladékot termelnek.
A környezeti lábnyom szempontjából a ruhaipar jelentős mértékben hozzájárul a szennyvíz mennyiségének és az üvegházhatású gázkibocsátásnak. Évente körülbelül 92 millió tonna textil kerül a hulladéklerakókba, és ez az összeg várhatóan 2030-ra elérheti az évi 134 milliót. A fenntarthatóbb divat iránti igény növekedését segítheti elő a divattervezők oktatásában történő elkötelezettség, valamint a fenntartható divat pontos definiálása és szabályozása.
Az EU szabályozási intézkedése a divatcégekkel szembeni pénzügyi hozzájárulásokkal is járhat, amelyek a túltermelés megakadályozását célozzák. Az intézkedések következményeként azonban várható, hogy az árak emelkednek a ruházati cikkek esetében. A divatipar folyamatos gyorsulása és az ultra-fast fashion térnyerése további kihívásokat jelent a hulladékkezelés és a fenntarthatóság terén, és a jelenlegi erőfeszítések talán nem elégségesek az ágazat problémáinak megoldásához.
Kapcsolódó cikkeink
A körforgásos gazdaságra fókuszál az SZTNH új, kkv-kat támogató kiadványa
Az ipari termeléshez, hulladékkezeléshez köthető környezeti problémák bolygónk egyik legnagyobb…
Tovább olvasom >A Coca-Cola a fesztiválokon is kiemelt figyelmet fordít a hulladék kezelésére
Szelektív hulladékgyűjtőkkel, szemétszedő csapattal is csökkenti idén a Sziget Fesztivál…
Tovább olvasom >Kedvezőbb hulladékkezelési díjakkal segít a kormány a szőlő-bor ágazatot
A kormány a borászok kérését figyelembe véve, a rendkívül kiélezett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >