Nem elég raktározni: szolgáltatni kell
Az elmúlt évben folyamatosan bővültek a hazai logisztikai kapacitások, ezért némileg csökkent az iparág hozama is. De a piac optimista, tavaly megállt a keresletnövekedés, és az év utolsó negyedévében nőtt a bérbeadások száma. Szakértők szerint 2007–13 között az uniós támogatás jelentős fejlesztéseket generál Magyarországon.A logisztika a hét kiemelt fejlesztési prioritás között szerepel – mondta Merényi Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szakállamtitkára a Magyar Logisztikai Egyesület fórumán. Itt számolt be arról is, hogy a logisztikai központok, valamint az ipari parkok közvetlen és közvetett fejlesztésére 2007–2013 között a Nemzeti Fejlesztési Terv két operatív programja keretében 65-70 milliárd forintnyi uniós támogatás használható fel.
Chikán Attila egyetemi tanár, volt gazdasági miniszter, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) társelnöke szerint a versenyképesség szempontjából stratégiai szolgáltató ágazat ésszerű fejlesztésével a jelenleg 400 milliárd forintos magyar logisztikai szolgáltató piac a következő hét évben duplájára nőhet. Chikán úgy véli, a csak logisztikára fordítható többletforrások negyedét-harmadát a kormányzatnak, ugyanekkora hányadát az EU-nak, a döntő részét pedig a magánszektornak kell állnia a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben (NFT) megjelölt fejlesztési irányok alapján. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy az új központoknak az eddiginél szélesebb körű szolgáltatásokat kellene ellátniuk, egyebek között a szállított áru csomagolását, a kamionsofőr étkeztetését, pénzügyi, vám-, és házhoz szállítási szolgáltatást, teherautó-javítást. Utalt arra, hogy jelenleg a 13 kijelölt logisztikai központból mindössze három-négy képes teljesíteni egy korszerű komplex szolgáltatást nyújtó, disztribúciós raktározási bázis követelményeit.
Közel az 1 millió négyzetméterhez
A DTZ ipariingatlan-körképéből kiderült, hogy 2006-ban mintegy 163 ezer négyzetméter modern raktárépület készült el, így ezek összterülete már meghaladja a 930 ezer négyzetmétert.
2007 első félévében további 60 ezer négyzetméternyi bővülés várható, de szakértők szerint az idénre tervezett összesen 220 ezer négyzetméternyi fejlesztés nem valósul meg teljesen. A prognózis szerint az éles verseny ellenére 2007-ben is új piaci szereplők megjelenésére lehet számítani.
Mérséklődő bérleti díjak
A múlt évben a bőséges raktárkínálattal rendelkező területeken, valamint a budapesti agglomeráció külső határán lévő ipari ingatlanoknál a bérleti díjak tovább mérséklődtek: a havi 3,5-4,0 euró négyzetméterenkénti bérleti díjak mellett a fejlesztők a bérleti feltételek alakításában is egyre rugalmasabbnak bizonyulnak. Az egyedi elhelyezkedésű vagy magasabb színvonalú elhelyezést biztosító projektek ezt az árazásukban is érvényesíteni tudják, így ezek továbbra is négy euró feletti bérleti díjat számolnak fel.
Hajdu Szilvia
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >