Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós sertéshúságazat, amelyet egyszerre sújtanak a növekvő beszerzési és energiaárak, a csökkenő fogyasztás, valamint az ágazat társadalmi megítélésének változása. Erről Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke beszélt az Agrárszektornak. A szakember idén is részt vesz a siófoki Portfolio Agrárszektor Konferencián, ahol olyan kulcsfontosságú témák kerülnek napirendre, mint az afrikai sertéspestis kérdése, az EU és harmadik országok közötti kereskedelmi megállapodások hatásai, valamint az ágazat versenyképességének javítása – írja az Agrárszektor.
Csökkenő termelés és elhúzódó nehézségek az EU-ban
Az Európai Unióban a sertéshúságazat az elmúlt években folyamatosan visszaesett, amit a termelés csökkenése és a gazdasági nehézségek kísértek. Az adatok szerint 2021 és 2023 között a sertésvágások száma jelentősen, mintegy 12%-kal csökkent. Bár 2023 májusáig enyhe, 1,5%-os növekedés volt megfigyelhető a vágások számában, ez inkább kivételes javulás, mintsem a negatív trend megfordulása. A csökkenő termelés mögött az elmúlt két év áremelkedése áll, amely jelentősen növelte az önköltségeket, így a húsipar számára egyre nehezebb fenntarthatóan működni.
Éder Tamás rámutatott, hogy az ágazat helyzetét súlyosbítja az élősertés árának emelkedése, amelyhez társulnak az energia- és munkabérköltségek növekedései. Az ágazat szereplői ezeket a megemelkedett költségeket nem tudták teljes mértékben érvényesíteni a fogyasztói árakban, ami rontja a cégek nyereségességét.
Csökkenő fogyasztás és változó szokások
Az ágazat nehézségeit a fogyasztói szokások átalakulása is fokozza. Az Európai Unió nyugati és északi országaiban a sertéshús fogyasztásának visszaesése mögött elsősorban életmódbeli változások állnak. A környezetvédelmi és etikai megfontolások, valamint az egészségtudatos életmód egyre több embert késztet arra, hogy csökkentse húsfogyasztását. Magyarországon azonban ennél prózaibb okai vannak a csökkenésnek: a lakosság jövedelmi helyzete és az élelmiszerárak emelkedése a fő tényezők.
Az élelmiszerek árának drasztikus növekedése miatt a vásárlók visszafogták kiadásaikat, különösen a húskészítményekre. Emellett megfigyelhető, hogy a fogyasztók az alacsonyabb minőségű, olcsóbb termékek felé fordultak. Az így kialakult alacsony forgalom szerkezeti változásokat is hozott: kevesebbet vásárolnak, és azt is inkább a költséghatékonyabb termékkategóriákból.
Romló eredményesség és kilátások
Az input- és outputoldali nehézségek természetes következménye, hogy az ágazat eredményessége Európa-szerte romlik. A Hússzövetség elnöke szerint számos húsipari cég veszteséges vagy annak közelében működik, nemcsak Magyarországon, hanem az EU többi tagállamában is. A helyzet megoldása érdekében elengedhetetlen, hogy az ágazat szereplői támogatást kapjanak mind hazai, mind uniós szinten.
Az Agrárszektor Konferencián várhatóan szó lesz azokról az intézkedésekről, amelyek javíthatnák az ágazat versenyképességét, és enyhíthetnék a szereplőkre nehezedő nyomást. Bár a kihívások jelentősek, az ágazat szakértői szerint megfelelő stratégiával és támogatással lehetséges a helyzet stabilizálása és a negatív tendenciák megfordítása.
Kapcsolódó cikkeink
Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 27,1 százalékkal 19 ezer…
Tovább olvasom >Nehéz évek a magyar élelmiszeriparban: Éder Tamás a visszaesésről
Az elmúlt három évben a magyar élelmiszeripar teljesítménye rendkívül ingadozó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >VOSZ: rendkívül ambiciózus a hároméves bérmegállapodás
Rendkívül ambiciózusnak értékelte a hároméves bérmegállapodást a Vállalkozók és Munkáltatók…
Tovább olvasom >