Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 11. 26. 12:09

Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre, fontonként 3,08 dollárra emelkedett – írta a Portfolio. Ilyen magas árra utoljára 1977-ben volt példa. Az idei évben az arabica jegyzése több mint 60%-kal növekedett, ami komoly nyomást gyakorol mind az iparágra, mind a fogyasztók pénztárcájára. Az áremelkedés mögött elsősorban a kedvezőtlen időjárási körülmények állnak, amelyek súlyosan érintették a világ legnagyobb kávétermelő országait, például Brazíliát és Costa Ricát.

Brazília: a terméskilátások romlása

A világ legnagyobb kávétermelő országában, Brazíliában a korábbi szárazság jelentősen rontotta a terméskilátásokat. A legfrissebb előrejelzések szerint a 2024/25-ös szezonban a kávétermesztés várhatóan 66,4 millió tonnára csökken, szemben a korábban becsült közel 70 millió tonnával. Ez 26%-os visszaesést jelent az ország kávékészleteiben az előző szezonhoz képest. Az időjárási szélsőségek miatt a kávécserjék fejlődése és terméshozama is csökkent, ami tovább rontotta az ellátási kilátásokat.

Costa Rica: esőzések és pusztítás

Miközben Brazíliát a szárazság sújtja, Costa Ricában az időjárás ellentétes végletei okoznak problémát. Az országot heves esőzések és árvízek sújtották, amelyek országos vészhelyzetet idéztek elő. Az ICAFE, a costa ricai kávéintézet becslése szerint a természeti csapások az éves kávétermesztés 15%-át megsemmisítették, ami tovább csökkenti a globális arabica-kínálatot.

Hatások a piacokra és a fogyasztókra

Az arabica kávé árának emelkedése globális szinten érezhető hatással van. A kávé iránti kereslet stabil, de a kínálat csökkenése miatt az árak megugrása elkerülhetetlen. Ez nemcsak a nyerskávé piacát érinti, hanem a kávékészítményeket is, amelyeket a fogyasztók világszerte használnak. A kávézók, szupermarketek és egyéb forgalmazók várhatóan tovább hárítják az emelkedő árakat a vásárlókra, ami a kávé népszerű italának drágulásához vezet.

Kilátások és aggodalmak

Az időjárási szélsőségek és az éghajlatváltozás hatásai miatt a kávétermesztés bizonytalanabbá válik, ami hosszabb távon fenntarthatja az árak volatilitását. A brazil termés csökkenése és a costa ricai pusztítás csak két példa a globális kávéipar sérülékenységére. A szakértők szerint az ellátási láncok rugalmassága, az új termesztési technikák és az időjárási kihívásokra adott válaszok kulcsfontosságúak lesznek a piac stabilitásának fenntartásához.

Az arabica árának rekordszintje nemcsak az iparági szereplők, hanem a kávéfogyasztók számára is figyelmeztetés: az éghajlatváltozás hatása már most is érezhető a mindennapi életben. A kávé, amely sokak számára elengedhetetlen reggeli rituálé, a jövőben még inkább luxuscikké válhat.

Címkék: ,

Kapcsolódó cikkeink