Nébih: kisebb hiányosságok a fokhagymakrémeknél
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) öt fokhagymakrém teljes körű hatósági vizsgálatát végezte el, és az ellenőrzések során kisebb hiányosságokat talált – közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint a hatósági mintavételt követően laboratóriumban vizsgálták a termékek minőségi és biztonsági paramétereit, a sótartalmat, a tartósítószerek- és a nehézfémek mennyiségét, és a jelöléseket.
A készítményekben mért sótartalom (8,4-9,6 százalék) megegyezett a csomagoláson feltüntetett mennyiséggel, amely egyben az európai uniós ajánlásban előírt tűréshatároknak is megfelel. Mivel a fokhagymakrém termék nevében a fokhagyma összetevő kiemelten szerepel, ennek mennyiségét is kötelező feltüntetni. A nyers, darált fokhagymatartalom 60-70 százalék között volt a vizsgált termékekben.
A tartósításra szolgáló adalékanyagok, valamint a nehézfémek ellenőrzéséhez mintegy 40 vizsgálatot végeztek a szakemberek. A nehézfémek mennyiségén túl a barnulást megakadályozó kén-dioxid tartalmat, valamint a szorbinsav- és a benzoesav tartalmat is megmérték. Az egyik terméknél a gyártó benzoesav tartósítószert is használt a szorbinsav mellett. Ezt ugyan fel is tüntette terméke csomagolásán, azonban a benzoesav tartósítószert egy európai uniós rendelet alapján nem lehet alkalmazni a fokhagymakrémek esetében. Az élelmiszer-előállító ellen hatósági eljárás indult. A Nébih jelzését követően a gyártó a receptúrát megváltoztatta.
A jelölések ellenőrzése során csak kisebb hiányosságot talált a hatóság. A csomagoláson feltüntetett száraz, hűvös helyen tárolandó; felbontás után hűtve tároljuk feliratokat a minőségmegőrzési idő jelölése után kell feltüntetni, ezt azonban egy termék esetében hibásan jelölték – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: műanyag fóliadarab esetleges jelenléte miatt dubai csokoládé jégkrémet hívtak vissza a forgalomból
Műanyag fóliadarab esetleges jelenléte miatt a Bocco Doro Kft. dubai…
Tovább olvasom >A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Egy hajmáskéri üzemből 3,4 tonna élelmiszert vont ki a hatóság
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) súlyos szabálytalanságokat tárt fel egy…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >