Nébih: fokozottan ellenőrzik a zöldségeket és a gyümölcsöket
Fokozottan ellenőrzi a külföldről érkező zöldségeket és gyümölcsöket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az elmúlt hetekben öt szállítmányt, több mint 60 tonna terméket zároltak a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) közös ellenőrzések során – közölte szerdán a Nébih.
A hatóság közleménye szerint a téli tárolásból származó termékek, például az alma, burgonya, káposztafélék hazai kínálata tavaszra csökken, a keresletet a forgalmazók külföldi termékekkel fedezik, emellett ilyenkor nő a primőr termékek, a paprika, paradicsom, saláta behozatala is.
Az elmúlt hetekben számos vizsgálatot végeztek a megyei NAV pénzügyőrei és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai. Ezek célja a minőség ellenőrzése mellett az országba beszállított jelöletlen, nem nyomonkövethető zöldség- és gyümölcsszállítmányok, illetve a forgalmazók felderítése.
A Nébih tájékoztatása szerint eddig öt szállítmányt zároltak és vontak ki a forgalomból, 35 tonna burgonyát és 3 tonna almát megsemmisítettek, egy 24 tonnás almaszállítmánynál pedig még tart a zárolást követő hatósági eljárás. Az ellenőrzött tételek több országon keresztül, vélhetően Lengyelországból indultak, azonban az áru jelöletlensége miatt a származás azonosítása nem volt lehetséges.
Az elmúlt egy hónapban a belföldi forgalmazók kockázatbecslésen alapuló ellenőrzése során 499 kis- és nagykereskedelmi egységben 1321 tételt vizsgáltak, ebből 777 volt külföldi származású. Kifogást 221 esetben találtak az ellenőrök. A nem nyomonkövethető, jelöletlen tételeket minden esetben zárolták és megsemmisítették – közölte a Nébih. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >