NAK: módosító javaslatok a területi monitoring rendszer működésének javítására
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) javaslatcsomagot állított össze az egységes támogatási kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett területi monitoring rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok szerint ugyanis a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlanul is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól (MÁK) – közölte csütörtökön a kamara.
Mint felidézték, az idei évtől megszűnt az előzetes ellenőrzés intézménye és az őszi adategyeztetők kiküldése. Ehelyett a Magyar Államkincstártól úgynevezett egyeztető, illetve műholdas ellenőrzéssel érintett TMR végzéseket kapnak a gazdák.
A gazdálkodók tapasztalatai szerint azonban a műholdak gyakran nem a valóságnak megfelelő adatokat rögzítik
Sok esetben előfordul például, hogy a parcellákon ténylegesen termesztett növénykultúra helyett más kultúrát azonosít, vagy, ha a sorközökben gyepesítés van, akkor gyep hasznosításként érzékeli a területet a rendszer. A nyári betakarítású növényeknél az is előfordul, hogy a rendszer még az egységes kérelemben bejelentett főnövényt „keresi”, de már tarló vagy elvetett másodvetés van a táblán.
Ezt kell tenni a gazdáknak, ha hibásak az adatok
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az államkincstár által kiküldött (TMR-el érintett) meg nem felelésről szóló végzések jelentős része hibás adatokon alapul – állapította meg NAK. Azoknak a gazdálkodóknak, akik meg nem felelésről kaptak végzést a MÁK-tól, minél előbb javítaniuk kell azt az egységes kérelem adatváltozás felületen. Ha viszont a valóságnak megfelelően nyújtották be a kérelmet, akkor a Mobil Gazda alkalmazás segítségévél fényképet kell készíteniük, mely igazolja, hogy helyesen nyújtották be az igénylést – javasolta a kamara. A nagy számú panaszra tekintettel a NAK javaslatcsomagot állított össze, amelynek célja a TMR rendszer hibáinak kiküszöbölése, a TMR-ellenőrzések hatékonyságának javítása. A NAK a javaslatcsomagot eljuttatta az Agrárminisztérium illetékeseihez. Ebben számos pontosítás szerepel, amelyek az eddig megjelent típushibák kiküszöbölését célozzák. A NAK által megfogalmazott javaslatok közt szerepel a MÁK által kiküldött végzések szövegezésének megváltoztatása is. A NAK bízik benne, hogy a javaslatcsomag segíti a rendszer fejlesztését. Ha ugyanis a rendszer jól működik, akkor valós segítséget nyújt a gazdálkodóknak a kérelmeik javításában, aminek köszönhetően szankciómentesen hozzájuthatnak az őket megillető támogatásokhoz – közölte a NAK.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >