NAIK: 12,4 milliárd forint volt a dísznövénytermesztők tavalyi árbevétele
Magyarországon a dísznövénytermesztésre használt összes terület 1518 hektár volt tavaly, az ágazat nettó árbevétele 12,4 milliárd forintot tett ki – derül ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) egyik legfrissebb elemzéséből.
Az árbevétel 59,9 százaléka, 7,5 milliárd forint a faiskolai növénytermesztésből eredt, a vágott virág és vágott zöld termékek árbevétele 1,6 milliárd, a cserepes, kiültetésre szánt és hagymás növényeké pedig 3,4 milliárd forintot tett ki. A legmagasabb, 79 millió forint egy hektárra vetített nettó árbevétel 2019-ben a cserepes, kiültetésre szánt növényeknél mutatkozott. Az egy hektárra jutó nettó árbevétel a faiskolai termelésnél 5,5 millió forint, a vágott virágnál 18,3 millió forint volt.
A dísznövénykertészetekben az alkalmazottak létszáma 2510 volt, ebből 56,5 százalék, 1419-en teljes munkaidőben dolgoztak, az alkalmi munkát végzők száma meghaladta a 850-et.
Magyarország nettó dísznövény-importőrnek számít, az import értéke másfélszerese a kivitelének. A friss vágott virág kivitele 526 millió forint volt tavaly míg az import elérte a 4,6 milliárd forintot A faiskolai fa-, bokor- és cserjefélék kivitele 2019-ben pedig 2,776 milliárd forint, a behozatal 2,579 milliárd forintot ért el. A magyar dísznövényexport 70 százaléka Romániába, 10 százaléka Németországba ment, az import 73 százaléka Hollandiából, 12 százaléka Németországból és 6 százaléka Olaszországból érkezett 2019-ben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A legnagyobb értékben a gabonafélék árbevétele nőtt
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 14 exportértéke…
Tovább olvasom >Jól boldogul a Beiersdorf a Niveának köszönhetően
Komoly növekedésbe lendült a Nivea az év első felében, ami…
Tovább olvasom >7,2%-os árbevétel-növekedést jelentett a Metro AG a második negyedévben
A Metro AG 7,2%-os forgalomnövekedésről számolt be pénzügyi éve második…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >