Ötvenmillárdos keretösszeg várja az élelmiszeripart és a borászatot
Mind az élelmiszeripari, mind a borászati ágazat szereplőinek több szempontból is kifejezetten előnyös az a közelmúltban megnyílt vidékfejlesztési uniós pályázat, amely 50 milliárdos keretösszeggel segít a versenyképesség fokozásában és a hozzáadott érték növelésében – mutatott rá a pályázat előnyeire a Portfolio-nak Dr. Szűcs Balázs. A Rekontir BPM tulajdonos ügyvezetője szerint érdemes minél hamarabb lépni a pályázat segítségével a fejlesztések terén, mert közeleg a 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklus vége és aki él ezzel a pályázattal, akár komoly versenyelőnyre is szert tud tenni.
Január elején nyílt meg a „Mezőgazdasági termékek értéknövelése a feldolgozásban” című (VP3-4.2.1-4.2.2-18 kódszámú) felhívás, amelynek 50 milliárd forintos keretösszegéből lehet kérni vissza nem térítendő forrást élelmiszer-feldolgozó (40 milliárd forint) és borászati üzemek (10 milliárd forint) fejlesztésére. Dr. Szűcs Balázs rámutatott: mindkét célterület kapcsán nagy előnye a pályázatnak, hogy:
50%-os (Közép-Magyarországon 40%-os) támogatási intenzitás mellett lehet kérni a vissza nem térítendő forrásokat, és a megítélt támogatás 50%-ához támogatási előlegként gyorsan hozzá lehet jutni.
A tapasztalatok szerint pozitív a bankok hozzáállása a saját erő kiegészítéséhez (bankgarancia nyújtása, támogatást megelőlegező, vagy beruházási hitel), így akár a beruházás összegének negyede is elegendő önerőként, ha megalapozott a projekt
azok, akik már rendelkeznek az előző körből pozitív támogatói döntéssel, beadhatnak újabb kérelmet, így akár egymásra épülő fejlesztési lépések is megfinanszírozhatók a pályázatból komplett zöldmezős beruházásokat is meg lehet valósítani ebből a pályázatból, hiszen infrastrukturális, informatikai, és logisztikai fejlesztéseket is el lehet számolni a pályázat keretében, ráadásul a Közbeszerzési törvény építési beruházásoknál 300 millió forintra emelt értékhatára jócskán gyorsíthatja is ezen beruházásokat. (portfolio.hu, Weinhardt Attila)
Kapcsolódó cikkeink
AM: a magyar borágazat jövője a minőség és az innováció
A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb…
Tovább olvasom >KSH: stagnált az ipari termelés márciusban
2025 márciusában az ipari termelés volumene az előző év azonos…
Tovább olvasom >A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció
A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
„Falatnyi történetek: Mesék maradék nélkül” – meseíró pályázatot hirdetett a Nébih
Első alkalommal hirdette meg országos meseíró pályázatát a Nemzeti Élelmiszerlánc-…
Tovább olvasom >AM: a térséget érintő válságok leküzdésében is óriási szerepe van a FAO-na
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >A FAO európai és közép-ázsiai tagországainak informális konzultációja Magyarországon
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >