Nagy az érdeklődés
Az éves szinten több mint 500 milliárd forintos gyógyszerforgalomnak csupán töredéke, 12-13 milliárd forint várható a most liberalizált, patikán kívüli kereskedésből, nyilatkozta év végén Szabó Ferenc, a Hungaropharma vezérigazgatója. Január elején a multik és a benzinkúttársaságok még egymást figyelve kivárnak és vizsgálják, hogy az engedélyezett csaknem 300 termék közül mennyit érdemes a polcokon tartaniuk.
Januárban az OGYI nyilvánosságra hozta azt a listát, amely a gyógyszertáron kívül is forgalmazható szereket tartalmazza. A közel 300 orvosság – köztük gyulladás- és lázcsökkentők, fájdalomcsillapítók, gyomorsavlekötők, vitaminok és orrcseppek – hamarosan megjelenhetnek az áruházak és benzinkutak polcain. A kínálatban csak olyan szerek szerepelnek, általában kis kiszerelésben, amelyek mennyisége nem okozhat kárt a betegekben.
A végrehajtási rendelet értelmében gyógyszer-forgalmazási engedélyt a területileg illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ) kell kérni. Lapzártánkig, tehát január közepéig az ÁNTSZ regionális intézeteihez közel 40 írásbeli engedély iránti kérelem érkezett gyógyszerek patikán kívül történő forgalmazására, ezen kívül megyénként is óriási az érdeklődés: mitegy 5-10 érdeklődő kereste meg a megyei ÁNTSZ-eket a forgalmazási feltételekkel kapcsolatosan. Az engedély iránti kérelmezők között vannak élelmiszer-kereskedelmi üzletek és benzinkutak is. Ezeken kívül érdeklődtek drogériák, gyógynövényboltok.
Kérdezze meg orvosát vagy eladóját
Bár a miniszteri rendelet előírja, hogy a gyógyszert zárt szekrényben kell tárolni, hogy a vásárlónak minden esetben kérni kelljen az eladók segítségét, a benzinkutaknál továbbra sem várható, hogy a kiszogálás helyén szakképzett gyógyszerészeket alkalmazzanak. De a társaságok nem zárkóztak el attól, hogy munkatársaikat egy rövid továbbképzésre küldjék. A nagy bevásárlóközpontokban működő „egészségszigetek” forgalma már eltarthat egy-egy főiskolát-egyetemet végzett munkatársat. A rendelet azt is előírja, hogy naponta kétszer jól dokumentálhatóan meg kell nézni az OGYI honlapját, ráadásul a kereskedelmi egységeknek betegtájékoztatási kötelezettségük is van, amit az OGYI ellenőriz.
„Tax free” övezet
Sajtóinformációk szerint a kiskereskedelmi láncok nagy része azt szeretné elérni, hogy a szakmai hátteret és a berendezéseket egyaránt a gyógyszer-nagykereskedők adják, saját költségen. Ennek boltra vetített konkrét költségei még nem ismertek, a becslések több százezer forintról szólnak. A szabadáras gyógyszereken realizálható haszon várhatóan 10-15 százalékos lesz, a szükséges befektetéseket vizsgálva valószínűleg többen megfontolják majd, hogy egyáltalán belekezdjenek-e a tevékenységbe.
Némi pénzügyi könnyítést jelent, hogy még érvényben van az az 1990-ben született, helyi adóról szóló rendelet, amely kimondja, hogy nem kell építményadót fizetni az egészségügyi szolgáltatást nyújtó létesítmények után. A mentesség természetesen csak arra a néhány négyzetméterre vonatkozik, ahol a gyógyszereket árulják majd. Kérdés, hogy a kormány mikor zárja be ezt a kiskaput.
Hajdu Szilvia
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >