Nagy a baj? Boltbezárási hullám jöhet a kötelező akciókkal
Az új kötelező akciózás bevezetése aggodalmat váltott ki a kiskereskedők körében, akik szerint ez súlyos következményekkel járhat az ágazatra nézve.

A kisboltosok aggódnak
A Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők rámutatnak, hogy a nagyobb üzletláncok és diszkontok számára ez ingyen reklámot jelent, hiszen az akcióikat nemcsak saját kiadványaikban, hanem még a kormány honlapján is megtalálják a vásárlók.
Az Eger és Vidéke Coop Zrt. vezérigazgatója, Sütő Sándor szerint a cégcsoport igyekszik betartani a rendeletet, de úgy véli, hogy az inflációt nem lehet csökkenteni a kötelező akciókkal. Emellett megjegyzi, hogy az eddig történt beavatkozások és a magas energiaárak már így is negatív hatással voltak a kiskereskedelmi szektorra.
„Már eddig is annyi, a piacon túlmutató beavatkozás történt a gazdaságba, élén a kiskereskedelemmel, hogy egyelőre nem tudjuk a kötelező akciók hatásait mérlegelni. Volt, aki jól jött ki az árstopokból a kisboltoknál is, akinek sok pénze volt, beszerezte az árut és inflációs nyereséget termelt, de sokkal többen vannak azok, akik buktak az ársapkákon. A közvetlen beavatkozások annyira piacidegenek, hogy felmérni sem lehet, mi történik és közben energiaárak is nagyon megugrottak, vagyis a rezsiköltség a kisboltokat is keményen érintette. Indokolatlanul magas a villamos energia ára, és sokan nem tudnak módosítani ezen. Káosz van a kiskereskedelemben, erre pedig rátesz egy lapáttal, hogy azt hiszik az emberek, hogy a boltok szándékosan máshol emelnek, hogy az árstop miatt máshol emeltek árat. Én azt gondolom, hogy nem lesz az inflációra semmilyen hatása az akciózásnak”
– mondta Sütő.
Többen úgy vélik, hogy az akciók nem fogják jelentősen befolyásolni az inflációt. A kiskereskedők szerint a piaci körülményeket és az energiaárakat is figyelembe kell venni a helyzet értékelésekor, és az akciók hatásait még nem lehet pontosan felmérni.
„A diszkontok, nagy boltok jól járnak, a kicsik viszont nem. Túl azon, hogy nem is kell részt venniük a törvény betűje szerint, sem informatikai, sem pedig erőforrásbeli adottság nincs meg hozzá, még a rezsiköltségeik is durván megnőttek. A kisboltok elveszíthetik azokat a vásárlóikat, akik eddig nem mentek máshová, csak helyben (ha volt hová), mert látják az akciós újságban is, meg a kormány honlapján is, hogy hova lesz majd érdemes menni, és igen, oda fognak menni, ahol ez olcsóbb lesz. A kisboltok bezárása már amúgy is elindult, és ez a folyamat folytatódni fog”
– fogalmazott Raskó György agrárközgazdász.
Kapcsolódó cikkeink
Sok magyar tulajdonú bolt is bajba kerül az árréstop egymilliárdos határa miatt
„Bezár.” – ennyit válaszolt egy vidéki franchise bolt vezetője arra…
Tovább olvasom >Árrésstop 30 alapvető élelmiszerre: így próbálja kordában tartani az inflációt a kormány
A magyar kormány újabb árkorlátozó intézkedést jelentett be az élelmiszerpiacon.…
Tovább olvasom >Miért került ismét terítékre az árstop?
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében újra felvetette a hatósági árak…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >