Munkahelyük elvesztésétől félnek a magyarok
A lakosság munkanélküliségtől való félelme drámaian megnövekedett, ami nem is csoda, hiszen tízezrek vesztették el az munkájukat hetente – olvasható a portfolio.hu-n. A KSH felmérése megmutatta, mi a helyzet az egyes szektorokban, és azt is, hogy mi okozta a legnagyobb problémát az embereknek a járvány közepette.
A magyar lakosság a munkanélküliségtől fél a legjobban a koronavírus-válság időszakában. Áprilisban a magyar gazdaság jövőjének megítélése is drámaian negatív lett, a pesszimizmus legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség kapcsán erősödött. A GKI konjunktúraindexe szerint májusban ugyan kismértékben javult a helyet, de még messze vagyunk attól, hogy arról lehessen beszélni, hogy a lakosság kedvezőbbnek látja a jövőt.
A KSH a munkaerő-felmérésben megkérdezte az egyes ágazatokban dolgozókat, hogy ki mennyire tart a munkanélküliségtől. Ebből kiderült, hogy a legnagyobb létszámú nemzetgazdasági ágban, a feldolgozóiparban minden 10. alkalmazott tart munkahelye elvesztésétől.
A legjobban az adminisztratív és szolgáltatást támogató ágban félnek (16%), de a pénzügyi-biztosítási, valamint a turisztikai szektor is 13% feletti rátával rendelkezik. Átlag feletti a szállítás-raktározásban a munkahelyüket féltők aránya, viszont a kereskedelmi szektor dolgozói sem nyugodtak.
Van azonban néhány ágazat, ahol szinte egyáltalán nem tartanak ettől, ilyen az egészségügy, a villamosenergia, gáz, gőzellátás, a szakmai-tudományos tevékenység, vagy éppen a bányászat.
A KSH kiegészítő felmérése azt is megvizsgálta, hogy mi okozta a legnagyobb gondot Magyarországon az embereknek a veszélyhelyzet időszakában. A legtöbben az egészségüket féltették, de az adatokból az is látszik, hogy az anyagi biztonság veszélybe kerülése is előkelő helyen szerepelt. Nem csoda, hiszen a felmérés szerint az emberek közel 7%-ának nem volt vagy megszűnt a munkája.
A kijárási korlátozás időszakában sokaknak nehézséget okozott a bevásárlás, miközben a járvány időszaka alatt több időt töltöttek az emberek a családjukkal, és ezt sokan online eszközök segítségével tették meg. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >2025-ben magához térhet a fogyasztás
Mi jellemezte a magyar gazdaságot az elmúlt negyedévben? Mikor kap…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >