Munkahelyük elvesztésétől félnek a magyarok
A lakosság munkanélküliségtől való félelme drámaian megnövekedett, ami nem is csoda, hiszen tízezrek vesztették el az munkájukat hetente – olvasható a portfolio.hu-n. A KSH felmérése megmutatta, mi a helyzet az egyes szektorokban, és azt is, hogy mi okozta a legnagyobb problémát az embereknek a járvány közepette.
A magyar lakosság a munkanélküliségtől fél a legjobban a koronavírus-válság időszakában. Áprilisban a magyar gazdaság jövőjének megítélése is drámaian negatív lett, a pesszimizmus legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség kapcsán erősödött. A GKI konjunktúraindexe szerint májusban ugyan kismértékben javult a helyet, de még messze vagyunk attól, hogy arról lehessen beszélni, hogy a lakosság kedvezőbbnek látja a jövőt.
A KSH a munkaerő-felmérésben megkérdezte az egyes ágazatokban dolgozókat, hogy ki mennyire tart a munkanélküliségtől. Ebből kiderült, hogy a legnagyobb létszámú nemzetgazdasági ágban, a feldolgozóiparban minden 10. alkalmazott tart munkahelye elvesztésétől.
A legjobban az adminisztratív és szolgáltatást támogató ágban félnek (16%), de a pénzügyi-biztosítási, valamint a turisztikai szektor is 13% feletti rátával rendelkezik. Átlag feletti a szállítás-raktározásban a munkahelyüket féltők aránya, viszont a kereskedelmi szektor dolgozói sem nyugodtak.
Van azonban néhány ágazat, ahol szinte egyáltalán nem tartanak ettől, ilyen az egészségügy, a villamosenergia, gáz, gőzellátás, a szakmai-tudományos tevékenység, vagy éppen a bányászat.
A KSH kiegészítő felmérése azt is megvizsgálta, hogy mi okozta a legnagyobb gondot Magyarországon az embereknek a veszélyhelyzet időszakában. A legtöbben az egészségüket féltették, de az adatokból az is látszik, hogy az anyagi biztonság veszélybe kerülése is előkelő helyen szerepelt. Nem csoda, hiszen a felmérés szerint az emberek közel 7%-ának nem volt vagy megszűnt a munkája.
A kijárási korlátozás időszakában sokaknak nehézséget okozott a bevásárlás, miközben a járvány időszaka alatt több időt töltöttek az emberek a családjukkal, és ezt sokan online eszközök segítségével tették meg. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Fontos munkaerőpiaci tartaléknak számít az 55-65 éves korosztály is
Jelentősen megemelkedtek az idény- és alkalmi munkavállalás közterhei Magyarországon, júliustól…
Tovább olvasom >KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >