Munkacsoport vizsgálja az ukrán gabona hatásait
Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
A közleményben ismertetik, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztálya hétfőn rendkívüli ülésen vitatta meg a kelet-közép-európai, így a magyar piacokat is elárasztó ukrán gabona okozta problémákat. Az ülésen döntöttek egy munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata megvizsgálni, milyen lépések segíthetik a kialakult helyzet kezelését. Az utóbbi hónapokban egyre több gazdálkodó kereste meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, hogy az Ukrajnából beszállított gabona súlyos piaci zavarokat okoz, letöri az árakat, és eladhatatlanná teszi a hazai terményeket – írják a közleményben.
Az EU tavaly nyáron felfüggesztette az Ukrajnából érkező árukra a vámok és a vámmentes kontingensek alkalmazását
Tette mindezt azért, hogy harmadik országokba továbbszállíthassák a gabonát. Az átgondolatlan brüsszeli döntések miatt példátlan mennyiségben érkezett ukrán gabona és olajos magvak a kelet-közép-európai, így a magyar piacra is. Ez tovább nehezítette a hazai gazdálkodók súlyos helyzetét, ami a tavalyi történelmi aszály és a jelentősen megemelkedett termelési költségek miatt alakult ki.
Kompenzálni kell a magyar veszteségeket
A NAK hangsúlyozta, már korábban felszólította az uniós döntéshozókat, hogy tegyenek piacstabilizáló lépéseket, kompenzálják a magyar gazdákat az átgondolatlan intézkedések miatti veszteségekért. A NAK fontos európai uniós alapértéknek tekinti a szolidaritást, ami csak úgy működhet, ha valamennyi tagállam egyformán viseli az azzal járó terheket. Semmiképp sem fogadható el, hogy az intézkedések árát csak néhány tagállam, jelen esetben az Ukrajnával szomszédos, vagy hozzá közeli tagállamok fizetik meg – írják a közleményben. A NAK hangsúlyozta, nyomatékosan kérték, hogy az ukrán terményekkel szemben is tartassák be az uniós termelésre vonatkozó növényvédelmi és növényegészségügyi, környezetvédelmi előírásokat, az EU ugyanolyan szigorú követelményeket alkalmazzon a behozott mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekre, mint amilyeneket az uniós termelőktől megkövetel.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >Virslivásárláskor a magyar termékek előnyben részesítését javasolja a NAK
A szilveszteri virsli választásakor is a magyar termékek előnyben részesítését…
Tovább olvasom >AI-jelölést szeretnének a fogyasztók az élelmiszercímkéken
Egy friss felmérés szerint a fogyasztók 83%-a úgy véli, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >