MTÜ: Kiemelkedő külföldi vendégforgalom az év első négy hónapjában
Közel 9 millió vendégéjszaka adatait küldték be a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba a hazai szálláshely-szolgáltatók az év első négy hónapjában. Ez 3%-os forgalomnövekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az országos átlag emelkedése mellett a nemzetközi vendégforgalom is erős lendületet vett. A januártól áprilisig tartó időszakban 15%-kal több vendégéjszakát töltöttek el hazánkban a külföldi turisták, míg a fővárosi forgalom 22%-kal szárnyalta túl a 2022-es eredményeket. Hazánk nemcsak az európai országok utazóinak körében volt népszerű, a távoli piacokról is egyre többen fedezték fel az országot.
Pozitívan indult az év első négy hónapja a turisztikai szektorban a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint. Januárban 20%-kal magasabb volt a forgalom a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban, és februárban is 3%-os emelkedés volt tapasztalható. A márciusi kisebb visszaesés után áprilisban ismét a tavalyi értékek felett alakult a vendégéjszakák száma.
Április végéig összesen 4,6 millió vendégéjszakát töltöttek a külföldi turisták magyar szálláshelyeken. Az Egyesült-Királyságból 38%-kal, míg Németországból közel negyedével többen látogatták meg Magyarországot, mint tavaly ilyenkor. Innen Berlinből érkeztek hozzánk a legtöbben, és sok vendéget köszönthettünk Münchenből és Hamburgból is. A német és brit utazók számának növekedése azért is fontos, mert ők költötték a legtöbbet itt tartózkodásuk során. Olaszországból kétszer annyi turistát fogadtunk, és a Romániából érkezők is 20%-kal több éjszakát töltöttek nálunk az év első harmadában, mint egy évvel korábban.
Az Európán kívüli, távolabbi piacokról még ennél is nagyobb fellendülés volt tapasztalható az NTAK adatai alapján. Ezek közül kiemelkedik a kínai turisták számának intenzív növekedése. Ebben jelentős szerepet játszott, hogy áprilisban megindulhattak az első csoportos, immár célzottan csak Magyarországra irányuló, 8 éjszakás beutazások Kínából. Így a kínai vendégforgalom közel háromszorosára nőtt 2022 áprilisához képest.
Az NTAK adataiból hasonló tendencia látszik Budapest esetében is, ahol a fő küldőországok mindegyikéből jelentős növekedést mutatnak a számok. Számottevő volt a bővülés Olaszországból és Izraelből. Innen érkezett a legidősebb vendég: egy 104 éves izraeli férfi, aki a főváros felfedezése miatt utazott hazánkba. Az olasz és izraeli bővülés mellett több mint negyven százalékos volt az emelkedés az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és Spanyolországból is.
Sok külföldit köszönthetett a vidéki Magyarország is. Körükben kiemelkedően népszerű volt a Gyula és térsége turisztikai térség, ahol 60%-kal nőtt a külföldi vendégek száma. Gyula városán túl még Hévízen, Győrben és Bükön is erőteljes volt a külföldi vendégéjszakák számának emelkedése.
A tavasz a magyarok körében is minden korosztályt útnak indított. A belföldi utazók különösen a Budapest környéke és a Gyula és térsége turisztikai térségeket keresték fel szívesen. Az NTAK-nak köszönhetően az is látható, hogy a hazai települések közül legnagyobb mértékben Gyöngyösön növekedett a belföldi éjszakák száma az első négy hónapban, ami 40%-kal több látogatót vonzott. Ezt követően Visegrádon, Tapolcán, Veszprémben és Cserkeszőlőn volt kétszámjegyű, több mint 10%-os emelkedés.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >