Moszkva megakadályozza az anadolu Efes és az AB InBev üzletét
Moszkva blokkolta azt az üzletet, amely lehetővé tette volna, hogy a török Anadolu Efes sörgyár megszerezze az AB InBev részesedését a 1,3 milliárd dollár értékű oroszországi közös vállalatukban. Az orosz hatóságok csütörtökön tájékoztatták az Anadolu Efest, hogy a tranzakció jelenlegi formáját nem hagyják jóvá, írja a Financial Times.
Az Anadolu Efes és az AB InBev 2018-ban hozta létre közös vállalatát Oroszországban. Az eredetileg tavaly decemberben lezárt üzletet a KPMG tanácsadó cég 1,1 és 1,3 milliárd dollár közötti összegre értékelte. Ez az üzlet azt jelezte volna, hogy a török vállalkozások a nyugati szankciók ellenére is hajlandóak Oroszországban működni.
Az elmúlt év során Oroszország átvette az ellenőrzést több külföldi cég, például a Danone és a Carlsberg Baltika sörgyárak helyi leányvállalatai felett. Most az AB InBev üzemével is ez történhet, mivel a Kreml nem engedélyezte az Anadolu Efes számára, hogy kivásárolja a világ legnagyobb söripari vállalatát az orosz közös vállalatból.
Az AB InBev, a belga-brazil sörgyártó vállalat, 2022 elején, az ukrajnai invázió kezdetén jelentette be, hogy elhagyná Oroszországot. Az üzlet blokkolása ellenére az Anadolu Efes 24%-os részesedése révén közvetett érdekeltsége maradt volna Oroszországban, ha az eladás létrejön. Az AB InBev 1,1 milliárd dolláros értékvesztést számolt el az üzletre, és elesett a közös vállalatból származó összes pénzügyi haszontól.
Számos nyugati multinacionális vállalat számára nehézséget jelent az orosz piacról való kilépés, mivel olyan vevőket kell találni, akik megfelelnek a szankciós korlátozásoknak, és akiket az orosz hatóságok is jóváhagynak. A Kreml tovább bonyolította a helyzetet kötelező 50%-os árengedménnyel az orosz vevők számára, valamint 15%-os minimális „kilépési adóval” a „barátságtalan országokból” érkező vállalatok esetében.
Az Anadolu Efes közölte, hogy felülvizsgálja a döntést, és a működést továbbra is az ő irányítása alatt folytatja Oroszországban. Az ügy rávilágít arra, hogy Oroszországban továbbra is komoly akadályok tornyosulnak a külföldi cégek előtt, függetlenül attól, hogy fenntartanak-e politikai vagy gazdasági kapcsolatokat az országgal. Az AB InBev olyan népszerű söröket gyárt, mint a Budweiser, a Corona és a Stella Artois.
Kapcsolódó cikkeink
Minőségi kézműves sörökkel elindult a 8. Belvárosi Sörfesztivál a SPAR támogatásával
Nyolcadik alkalommal tölti meg sörrel mától szeptember 8-ig a budapesti…
Tovább olvasom >Jó hír a kötelező vendéglátóhelyi italkínálatról
Megjelent a Magyar Közlönyben egy alkotmánybírósági határozat a kereskedelmi törvényben…
Tovább olvasom >Balatoni sörök
A Zamárdi Nyitva! Vállalkozói Egyesület rendelésére készítette a lokálpatrióta balatonföldvári Helka…
Tovább olvasom >További cikkeink
IHL Group: az AI hatása Észak-Amerikában 2030-ra elérheti az 1,6 ezer milliárd dollárt
A kiskereskedők profitálhatnak a mesterséges intelligenciából, egyesek nagyobb mértékben, mint…
Tovább olvasom >Hústermékekkel bővíti bioválasztékát a német Kaufland
A Bioland-irányelvek szerint előállított húskészítményekkel bővíti bioválasztékát a Kaufland. Mostantól…
Tovább olvasom >Forradalmi diákkedvezmény a SPAR és a Diverzum jóvoltából
Elsőként kötött együttműködési megállapodást a kereskedelmi láncok közül a SPAR…
Tovább olvasom >