MNB: a növekedési hitelprogramban 38 ezer vállalkozás jutott kedvező finanszírozáshoz
A növekedési hitelprogram három szakaszában, 2013 júniusa óta, 38 086 vállalkozás jutott kedvező finanszírozáshoz 2652 milliárd forint összegben – tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden honlapján.
A tájékoztatás szerint a múlt év január 1-jétől ez év február 3-ig, a program harmadik szakaszában részt vevő hitelintézetek 526 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást az MNB-nek. Ez 18 351 ügylethez és 12 072 vállalkozáshoz kapcsolódott. A ténylegesen kinn lévő – azaz a már visszafizetett, valamint a még le nem hívott hiteleket és hitelrészeket nem tartalmazó – hitelállomány 394 milliárd forint.
A harmadik szakaszban létrejött szerződés 76,6 százaléka új beruházási hitel, 23,4 százaléka pedig új lízingügylet. (A harmadik szakaszban kizárólag ilyen típusú finanszírozásra van lehetőség, forgóeszköz-finanszírozásra és hitelkiváltásra nincs).
A forinthitelek nyújtását lehetővé tevő I. forintpillérben megkötött 359,2 milliárd forint összegű szerződésből 269,9 milliárd forintnyi beruházási hitel, 89,3 milliárd forintnyi pedig lízingügylet formájában jött létre. A devizahitelek nyújtását lehetővé tevő II. pillérben megkötött 166,7 milliárd forintnyi (mintegy 534,4 millió euró) szerződésből 132,9 milliárd forintnyi (425,9 millió euró) valósult meg beruházási hitel, 33,8 milliárd forintnyi (108,5 millió euró) pedig lízingügylet formájában.
Az I. pillérben nyújtott hitelek összegének több mint kétharmada mikrovállalkozásokhoz került, a különböző méretű vállalkozásoknak nyújtott hitel- és lízingügyletek arányában nincs jelentős eltérés. A II. pillérben kihelyezett összeg több mint 60 százaléka középvállalatokhoz került, ennek mintegy 86 százaléka hitel formájában. A két pillérben együtt az ügyletek közel 93 százaléka a mikro- és kisvállalkozásokhoz kötődik – áll a közleményben.
Az ágazati eloszlást tekintve az I. pillérben a mezőgazdasági, a kereskedelmi, a javítási és a feldolgozóipari ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek több mint 60 százaléka ebbe a három ágazatba irányul, míg a II. pillérben az ingatlanügyletek mellett a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás dominál, együttes arányuk mintegy 65 százalék – közölték. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >