MNB: a háztartások és a vállalatok is többet takarítottak meg a hitelfelvételüknél 2017-ben
A vállalatok és a háztatások is nagyobb összeggel emelték betéteiket az elmúlt évben, mint amennyivel hiteladósságuk nőtt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön közzétett adataiból.
A hitelintézetek összevont mérlegének adataiból kiszámolható, hogy a háztartások hiteladóssága 113 milliárd forinttal, betéteik állománya 511 milliárddal nőtt 2017-ben. A vállalatok banki adóssága 572 milliárd forinttal, a betétállomány 972 milliárd forinttal emelkedett a múlt év december végére az egy évvel korábbihoz hasonlítva.
Az MNB jelentése szerint tavaly decemberben a háztartások hitelállománya szezonális igazítás nélkül 8,4 milliárd forinttal csökkent csak a tranzakciókat figyelembe véve. A forinthitelek állománya 9,7 milliárd forinttal csökkent, míg a devizahitelek állománya 1,3 milliárd forinttal nőtt, alapvetően az önálló vállalkozók hitelfelvétele miatt.
A háztartások betétállománya 88 milliárd forinttal gyarapodott a belföldi pénzintézeteknél, forintbetétekbe 107,1 milliárd forintot tettek be, míg a devizabetétekből nettó 19,3 milliárd forintot vettek fel a múlt év utolsó hónapjában.
A háztartások 5807 milliárd forint hitelállománnyal zárták az elmúlt évet, ami 113 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. Betétállományuk a tavalyi évben 511 milliárd forinttal 7783 milliárd forintra emelkedett. Az adatokból az derül ki, hogy a háztartások betéteinek és hiteleinek összegéből számolt nettó pénzügyi megtakarításuk a 2016 végi 1578 milliárd forintról 1976 milliárd forintra emelkedett egyedül a pénzintézeti hitel- és betétszámlák állománya alapján számolva.
A nem pénzügyi vállalatok hitelállománya – egyedül a tranzakciókat figyelembe véve – decemberben 55,3 milliárd forintos növekedést mutatott. A szezonálisan nem igazított adatok szerint tranzakcióból eredően a forinthitelek állománya 16,6 milliárd forinttal, míg a devizahitelek állománya 38,8 milliárd forinttal nőtt.
A vállalatok betétállománya – az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve – a szezonális hatások kiszűrése nélkül 172,5 milliárd forinttal nőtt a tavalyi év utolsó hónapjában, a forintbetétekbe nettó 216,7 milliárd forintot helyeztek el, míg a devizabetétekből 44,2 milliárd forintot vettek ki.
A vállalatok banki hiteltartozása 6569 milliárd forintot tett ki a múlt év végén, 572 milliárddal nőtt az év során. A vállalati betétállomány 972 milliárd forinttal 7556 milliárd forintra emelkedett. A vállalatok nettó betétei 587 milliárd forintról 988 milliárd forintra nőttek a belföldi pénzintézeteknél vezetett hitel- és betétszámláik adatai alapján. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Még mindig hasít a zöld hitel
A vállalati zöld hitelek piaca 2025-ben is dinamikusan nő, miközben…
Tovább olvasom >MNB-igazgató: magasabb inflációt és magasabb gazdasági növekedést vár a jegybank idén
Februárban elérte az infláció a csúcsát, 2025-ben átlagosan 4,5-5,1 százalék…
Tovább olvasom >El vannak adósodva a magyarok
2025 januárjában történelmi mérföldkőhöz érkezett a hazai hitelpiac: először lépte…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >