MNB: az inflációs cél fenntartható elérése 2019 közepén várható
A jegybank legfrissebb Inflációs jelentése szerint az inflációs cél fenntartható elérése az eddig vártnál egy negyedévvel később, 2019 közepén valószínű, a beruházások gyorsan emelkednek és a lakossági fogyasztás is tovább bővül – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Az MNB idénre 3,6 százalékos, jövőre 3,7 százalékos, 2019-ben pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedést vár. Az idén az MNB szakértői szerint enyhén mérsékli a növekedést a munkanaphatás, az agrárium alacsonyabb teljesítménye és az ipari termékszerkezet átalakulásának hatása.
Balatoni András közölte: a lakosság fogyasztása a rendelkezésre álló jövedelemhez képest „stabil rátát” mutat majd a következő években, a lakossági beruházások azonban gyorsabban nőnek majd, mint a háztartások jövedelme.
Az MNB szakértői 2017-re 2,4 százalékos, jövőre 2,5 százalékos, 2019-ben 2,9 százalékos inflációt prognosztizálnak.
Az MNB Inflációs jelentése szerint a beruházások idén 16,2 százalékkal, jövőre 11,1 százalékkal bővülnek, 2019-ben már csak 4,3 százalékkal nőnek.
Balatoni András elmondta: az MNB inflációs előrejelzésének változását elsősorban a mérsékeltebb külső infláció magyarázza.
A friss jegybanki prognózis szerint az export bővülése idén kisebb lesz a korábban vártnál, a javuló külső kereslet ellenére az idén a hazai gyárleállások átmenetileg lassítják az export növekedését – mondta a jegybank igazgatója. Hozzátette: 2018-tól az export dinamikája és az ország exportpiaci részesedése újból emelkedik majd az MNB várakozása szerint.
Az MNB szakértői a kivitel alacsonyabb bővülésére számítanak az idén: 6,5 százalékos növekedést prognosztizálnak a júniusban várt 7,2 százalék helyett. Jövőre 7,7 százalékkal, 2019-ben pedig 7,3 százalékkal bővül az export az MNB szerint. Az import ezzel párhuzamosan idén 8,2 százalékkal, 2018-ban 8,8 százalékkal, 2019-ben 7,2 százalékkal nő majd.
A jegybanki szakértők szerint az a folyó fizetési és a tőkemérleg együttes egyenlege, az úgynevezett külső finanszírozási képesség, amit az uniós transzferek felhasználása jelentősen befolyásol, idén a GDP 5,0 százaléka, 2018-ban a GDP 4,8 százaléka, 2019-ben a GDP 6,2 százaléka lehet.
Balatoni András elmondta: jövőre és 2019-ben a deficitcélok hiánycsökkentő intézkedések nélkül is elérhetőek, 2017-ben némi mozgástér is lehet. Az államháztartás eredményszemléletű hiánya tartósan alacsony lesz, idén a tervezett 2,4 százaléknál némileg kisebb is lehet – jelezte a jegybank igazgatója. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválással is megerősítette, hogy az áfát nem emelik
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >