MNB: a Versenyképességi program javaslatainak kétharmadában előrelépés történt

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2020. 11. 26. 11:20

A jegybank Versenyképességi programjában megfogalmazott 330 javaslat kétharmadában előrelépés történt; a program a legutóbbi, tavaly őszi 22 százalékhoz képest 34 százalékban teljesült 2020 novemberére, ami 12 százalékpontos növekedés – derül ki a jegybank friss Versenyképességi tükör 2020 őszi kiadványából, melyet Szalai Ákos főosztályvezető ismertetett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) online sajtótájékoztatóján.

A Versenyképességi tükör minden év őszén értékeli Magyarország versenyképességi előrehaladását a 2019 februárjában bemutatott Versenyképességi programban megfogalmazott javaslatok alapján. A jegybanki javaslatok teljesülésének méréséhez a monitoring rendszer leíró és elemző módszert egyaránt alkalmaz – mondta Szalai Ákos.
Kiemelte, hogy tavaly ősz óta a legnagyobb előrehaladás a pénzügyi közvetítőrendszer, a kkv-szektor, valamint az állami hatékonyság fejlődését segítő javaslatokban valósult meg. Mind a 12 vizsgált terület azonban további jelentős növekedési tartalékot rejt, leginkább a munkaerőpiac, a kutatás-fejlesztés és a humán tőke minőségét érintő javaslatok – tette hozzá.
Magyarország versenyképességének további erősítése a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelése idején is kiemelt, mivel az a gazdaság helyreállítását és az elmúlt évek sikeres felzárkózásának folytatását egyaránt támogatja – mutatott rá.
A Versenyképességi tükör alapján 168 javaslat esetében új fejlemény valósult meg, 85 javaslatnál pedig státuszváltozás is történt – sorolta, hozzátéve: tavaly ősszel a megvalósulás szintje még 165 esetben mutatott előrelépést. Kedvezőnek nevezte, hogy a prioritásokat figyelembe véve a megvalósulás szintje a legfontosabbnak ítélt javaslatok esetében a legmagasabb.
A tavaly ősz óta bejelentett kormányzati programok 60 versenyképességi javaslatot érintenek, 31 esetben előrelépést okoztak Szalai Ákos közlése szerint.
Az eredmények között a pénzügyi rendszer fejlődésében mérföldkőnek nevezte a jegybank által 2020 márciusában elindított azonnali fizetési rendszert, ez a szektor további digitalizációs fejlesztéseinek is stabil alapot biztosít. Kiemelte továbbá a februárban elindult elektronikus kereset-lekérdezést, ami a hitelezési hatékonyságot javítja.
A magyar kkv-k termelékenységét és digitalizációját javíthatja a beruházások gyorsabb leírhatósága a társasági adóból, valamint a mesterséges intelligencia és nemzeti digitalizációs stratégiák végrehajtása. A szociális hozzájárulási adó csökkentése tovább mérsékelte a munkát terhelő adóterheket 2020. július 1-től. A kormány által 2020 őszén, az otthonteremtési programban meghirdetett ingatlanvásárlást- és felújítást támogató intézkedések nagyban hozzájárulnak az MNB hasonló javaslatainak megvalósulásához. A zöldebb gazdaságra való átállást a 2020 elején bemutatott Nemzeti energiastratégia és az arra épülő Klíma- és természetvédelmi akcióterv végrehajtása szavatolhatja – ismertette.
Felidézte: folytatódott az állami adminisztráció hatékonyságának javítása, az online számlázás teljessé válásával 2021-ben megvalósulhat az áfabevallás kiajánlás több százezer cég számára. Az egészségügyben érdemi előrelépést jelent a 2021-től hatályos orvosi bérrendezés, és megtörténtek az első lépések az ellátórendszer reformja érdekében – ismertette. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink