MKIK-GVI: csökkent a késve fizető vállalkozások aránya
A késve fizető partnerek és a lánctartozás aránya 3 százalékpontos csökkenést mutat a megkérdezett vállalkozások körében a 2020. júliusi adatfelmérés óta – közölte az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzését az MTI-vel.
Az elemzés a GVI 2021. januári negyedéves konjunktúrafelvételének adatain alapul, melynek részeként 349, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztek meg a késedelmes fizetéssel és a lánctartozással kapcsolatban.
A felmérésben megkérdezett cégek 62 százaléka rendelkezett olyan üzleti partnerrel, amely 2020. második fél évében több alkalommal is késedelmesen fizetett, ugyanezen cégek aránya a 2020 júliusi felméréskor 65 százalék, míg fél évvel korábban, 2020 januárjában 68 százalék volt.
A tájékoztatás szerint a kereskedelem területén működő válaszadók 74 százaléka volt kapcsolatban késve fizető partnerrel, ami 5 százalékponttal magasabb volt januárban a fél évvel korábban mért aránynál.
Nőtt a késedelmes fizetés gyakorisága az építőiparban is, a 2020. júliusi 58 százalékról 62 százalékra, ugyanakkor a feldolgozóiparban 67 százalékról 62 százalékra, az egyéb gazdasági szolgáltatás területén pedig 64 százalékról 54 százalékra csökkent.
A válaszadó cégek egynél többször partnereik 14 százalékánál tapasztaltak késedelmes fizetést, ami 4 százalékpontos csökkenést jelent 2020 júliusához képest, míg a fizetési határidőn túl befolyó összegek aránya az értékesítésen belül átlagosan 19 százalék volt, ami 1 százalékponttal alacsonyabb a fél évvel ezelőtti értéknél – közölte az MKIK GVI. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: Ezért nem fenntartható a 2026-os költségvetés
A Parlament elfogadta a 2026-os „háborúellenes” költségvetést, mely a legtöbb…
Tovább olvasom >Magyarország újabb lépést tett a türk élelmiszer-export felé
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) teljes jogú tagja lett…
Tovább olvasom >Csendes offenzívában a sajátmárkák az európai élelmiszerboltok polcain
A sajátmárkák lassan, de biztosan lépnek ki a másodhegedűs szerepből:…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >