MKIK: enyhén nőtt az üzleti bizalom Magyarországon
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) áprilisi konjunktúra-vizsgálata szerint enyhén nőtt az üzleti bizalom az első negyedévben Magyarországon az előző negyedévhez képest.
A kutatóintézet elemzése szerint az üzleti bizalmat jelző mutató értéke a januári adatfelvétel szerinti 32 pontról 33 pontra emelkedett, ami a legmagasabb érték a felmérés kezdete óta. 2015 első negyedében a mutató értéke mindössze 24 pont volt.
A bizonytalansági mutató 35 ponton áll, amely alacsonyabb a januárban mért 37 pontnál. A GVI szerint a mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia továbbra is csak a gazdaság egy részét érinti.
A negyedéves konjunktúramutató növekedése annak tudható be, hogy az almutatók többségének értéke emelkedett az előző negyedévhez képest. Jelentősen javult a várható jövedelmezőség (11 ponttal), a jelenlegi jövedelmezőség (5 ponttal), a várható üzleti helyzet (5 ponttal) és a várható kapacitáskihasználás (5 ponttal) almutatója.
Több almutató értéke ugyanakkor stagnált vagy csökkent az előző negyedévhez képest (az előző felméréskor mindegyik javult). Januárhoz képest nem változott jelentősen a jelenlegi üzleti helyzet (1 ponttal növekedett), a várható termelési szint (változatlanul 35 pont), illetve a várható beruházási aktivitás értéke (1 ponttal csökkent). Jelentősen romlott az előző negyedéves termelési szint (13 ponttal csökkent) mutatója, a várható létszám pedig enyhébb mértékben mérséklődött (4 ponttal csökkent).
A mutatók értékét felmérő kérdésekre a vállalatok pozitív válaszai 100 pontot, semleges válaszai 0 pontot, pesszimista válaszai pedig -100 pontot érnek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MKIK-alelnök: a gazdasági kihívásokból lehetőséget kell teremteni
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladata az, hogy a…
Tovább olvasom >A kkv-k mesterséges intelligencia használatáról egyeztetett Nagy Elek, MKIK elnök Palkovics László kormánybiztossal
Ma délelőtt Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)…
Tovább olvasom >Tudásalapú jövőképet vázolt fel az MKIK elnöke a 2025-ös Gazdasági Évnyitón
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) megújult jövőképe a vállalkozók…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >