MKIK: enyhén nőtt az üzleti bizalom Magyarországon
Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) áprilisi konjunktúra-vizsgálata szerint enyhén nőtt az üzleti bizalom az első negyedévben Magyarországon az előző negyedévhez képest.
A kutatóintézet elemzése szerint az üzleti bizalmat jelző mutató értéke a januári adatfelvétel szerinti 32 pontról 33 pontra emelkedett, ami a legmagasabb érték a felmérés kezdete óta. 2015 első negyedében a mutató értéke mindössze 24 pont volt.
A bizonytalansági mutató 35 ponton áll, amely alacsonyabb a januárban mért 37 pontnál. A GVI szerint a mutató értéke arra utal, hogy az aktuális tendencia továbbra is csak a gazdaság egy részét érinti.
A negyedéves konjunktúramutató növekedése annak tudható be, hogy az almutatók többségének értéke emelkedett az előző negyedévhez képest. Jelentősen javult a várható jövedelmezőség (11 ponttal), a jelenlegi jövedelmezőség (5 ponttal), a várható üzleti helyzet (5 ponttal) és a várható kapacitáskihasználás (5 ponttal) almutatója.
Több almutató értéke ugyanakkor stagnált vagy csökkent az előző negyedévhez képest (az előző felméréskor mindegyik javult). Januárhoz képest nem változott jelentősen a jelenlegi üzleti helyzet (1 ponttal növekedett), a várható termelési szint (változatlanul 35 pont), illetve a várható beruházási aktivitás értéke (1 ponttal csökkent). Jelentősen romlott az előző negyedéves termelési szint (13 ponttal csökkent) mutatója, a várható létszám pedig enyhébb mértékben mérséklődött (4 ponttal csökkent).
A mutatók értékét felmérő kérdésekre a vállalatok pozitív válaszai 100 pontot, semleges válaszai 0 pontot, pesszimista válaszai pedig -100 pontot érnek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Magyarország újabb lépést tett a türk élelmiszer-export felé
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) teljes jogú tagja lett…
Tovább olvasom >Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Így ebédel a magyar – továbbra is húsfogyasztó nemzet vagyunk
Egy friss hazai kutatás feltárta, hogyan (nem) változott a magyar…
Tovább olvasom >Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >