Miniszteri díjakat és okleveleket adtak át a Termelői Közösségek Napján
A HÍR program elindításának 25. jubileumi évében 3 pályázó 5 terméke nyerte el a HÍR védjegyhasználat jogát, velük együtt 216-re nőtt a HÍR védjegyes termékek száma. A Böszörményi diós zsák, Böszörményi mágnás pite és a Lekváros kölesmálé, valamint a Böszörményi slambuc, továbbá a Mendei cirkos kalács is megkapta a védjegyhasználat jogát a Termelői Közösségek Napján.

(Fotó: AM/Vermes Tibor)
A Közös Agrárpolitika a hagyományos és tájjellegű termékekkel foglalkozó termelők, előállítók és az értéklánc valamennyi szereplője közötti erősödő együttműködést támogatja. Ehhez kapcsolódóan a 2024-ben megnyíló pályázati forrás a termelők együttműködéséhez, a termékleírás elkészítéséhez kapcsolódó költségeik finanszírozásában nyújt majd segítséget és a hagyományos és tájjellegű termékekkel foglalkozók közötti együttműködés megerősödését fogja eredményezni. Az Agrárminisztérium célkitűzése, hogy az agrárgazdaság területén a termelői közösségek egyre több földrajzi árujelzős termékre nyújtsanak be oltalom iránti kérelmet, éljenek az oltalom nyújtotta lehetőségekkel és élvezzék azok előnyeit. Az Agrárminisztérium a Földrajzi Árujelzők Programja keretében szakmai segítséget nyújt a termelői csoportosulásoknak termékleírásaik elkészítéséhez és kérelmeik benyújtásához. A Földrajzi Árujelzők Program eredményeként idén már 87-re emelkedett az uniós oltalom alatt álló földrajzi árujelzős magyar agrártermékek száma, az elmúlt egy évben a Keleméri bárányhús, a Szabolcsi alma és a Lajta sajt, továbbá három regionális pálinka: a Borzag pálinka, a Sárréti kökénypálinka és a Nagykörűi cseresznyepálinka részesült uniós oltalomban.
A „Hagyományok-Ízek-Régiók” elnevezésű programot az Agrárminisztérium 1998-ban indította el
A célja az volt, hogy az unió EUROTERROIRS programjához csatlakozva létrehozza Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét. A HÍR programot az Agrárminisztérium a Földrajzi Árujelzők Program előiskolájaként működteti. A pályázaton hagyományos és tájjellegű termékekkel lehet részt venni. Az ünnepségen a „Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért” (KDHT) miniszteri díjpályázat első-három helyezettje miniszteri díjban és elismerő oklevélben részesült, míg a Földrajzi Árujelzők és a HÍR programok sikeréhez nagyban hozzájáruló, továbbá az OMÉK keretében végzett kiemelkedő közösségi marketing-kommunikációs tevékenységéért 8 szakember Miniszteri Elismerő Oklevelet vehetett át.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Visszaszerezheti elvesztett exportpiacait a magyar dinnye a termelői érdekképviseletek szerint
Visszaszerezheti exportpiacait a magyar dinnye, a 175 ezer tonnásra becsülhető…
Tovább olvasom >Nagy István: a magyar kormány nem nézi tétlenül a kialakult aszályhelyzetet
A magyar kormány nem nézi tétlenül a soha nem látott…
Tovább olvasom >OMME: méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez
A tavaszi és nyári időszakban megszaporodnak a méhraj észlelések, és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Vezetőváltás a Fornettinél: Szabó Nándor az új ügyvezető igazgató
2025. július 1-jétől Szabó Nándor tölti be a Fornetti ügyvezető…
Tovább olvasom >Változás a Zwack vezetésében: Belovai Csaba a Zwack Unicum Nyrt. új vezérigazgatója
A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-től…
Tovább olvasom >