Magyarország élő sertésből nettó exportőr
A Vidékfejlesztési Minisztérium a napokban bejelentette, hogy 110 millió forinttal támogatják a hazai mangalicatartás fellendítését. A Magyarországon tenyésztett három mangalicafajta génmegőrzésében komoly lehetőségek rejlenek: fajtánként 15-15 ezer, összesen 45 ezer koca tenyésztésére lehetne igénybe venni európai uniós támogatást, de jelenleg összesen csupán 10 ezer mangalica koca van az országban. Magyarországon egyébként évente 60 ezer mangalicát vágnak le, de ennek csak harmadát a vágóhidakon, a többit házi vágáson értékesítik.
A KSH legfrissebb adatai szerint jelenleg Magyarországon 198 ezer anyakocát tartanak nyilván. Ezek szerint az agrártárca tervei szerint akár minden negyedik magyar disznó mangalica lehet, ha nem sikerülne a jelenlegi sertésállományt megduplázni.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet friss tanulmánya a KSH adatait idézve megállapítja, hogy Magyarország élősertés-kivitele 41 százalékkal haladta meg 2013. január-május között az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséget. Legfőbb partnereink Szlovákia és Románia voltak. Az élősertés-behozatal az előző évi mennyiségtől csaknem 15 százalékkal maradt el. A legnagyobb beszállítók Hollandia, Lengyelország és Szlovákia voltak. A nemzetközi piacon 2,4 százalékkal kevesebb sertéshúst értékesítettünk, és az export értéke 4 százalékkal csökkent. Legnagyobb mennyiségben Olaszországba, Romániába és Japánba szállítottunk sertéshúst. A sertéshúsimport mennyisége és értéke nem változott jelentősen.
A sertéshús több mint fele Németországból és Lengyelországból származott. Magyarország élő sertésből nettó exportőr, míg sertéshúsból nettó importőr volt a vizsgált időszakban. A vágósertés termelői ára hasított súlyban, kilónként 506 forint volt 2013 júliusában, 8,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A termékpálya további fázisaiban is növekedtek az árak. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára csaknem 6 százalékkal volt magasabb 2013 júliusában, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint a sertéskaraj fogyasztói ára 5,2 százalékkal, a sertéscombé 8 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban.
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió élősertés-és sertéshúskivitele 1,23 millió tonna volt 2013 első öt hónapjában, ez 2,2 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az export több mint 58 százaléka Oroszországba, Kínába és Hongkongba irányult. A Kínába szállított mennyiség 40 százalékkal nőtt, míg a másik két célpiacon csökkent az EU részesedése.
A sertéshús 14,5 ezer tonnás importjának 51 százaléka Svájcból érkezett. Az import mennyisége több mint 4 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára, hasított hideg súlyban mérve 1,81 euró volt 2013 júliusában, több mint 7 százalékkal emelkedett egy év alatt. Két egymást követő évben nőtt a sertéshústermelés az Európai Unióban, azonban 2012-ben 2 százalékkal csökkent. Ezt a magas takarmányköltségek, a szerkezetátalakítási folyamat és az új állatjóléti szabályok okozták.
Az EU-ban a sertésállomány 145,8 millió egyed volt, azaz 1,8 százalékkal kevesebb 2012 decemberében az egy évvel korábbihoz képest. Főként Lengyelországban (-14,7 százalék) volt drasztikus a csökkenés. Kisebb mértékű a visszaesés Spanyolországban (-1,5 százalék), Franciaországban (-1,4 százalék) és Dániában (- 0,5 százalék). Ugyanakkor a németországi állomány, amely azEU teljes állományának a 20 százalékát adja, 3,4 százalékkal nőtt.
A frankfurti árutőzsdén emelkedett a sertés jegyzése az utóbbi hetekben. A 32. és a 33. hét végén az augusztusi,a szeptemberi és az októberi határidőre szóló kötési árak is növekedtek. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak árai a 33. héten átlagosan 1,7 százalékkal emelkedtek az előző hetihez képest, azonban Dániában az árak változatlanok maradtak. Az előző évinél átlagosan 3 százalékkal fizettek magasabb árat a sertésekért a 33. héten.
Az Európai Bizottság rövid távú előrejelzése szerint az élő sertés szűkülő kínálata 2013-ban is hasonló mértékben (-2 százalék) foghatja vissza a sertéshústermelést, mint 2012-ben. A sertéshúsexport előreláthatóan 8 százalékkal csökken a korlátozott kínálat miatt. A várhatóan bőséges gabonatermés csökkentheti a gabonaárakat, ami 2014-ben hozzájárulhat a termelés növekedéséhez és stabilizálhatja a fogyasztást. Az AKI vágási statisztikája szerint Magyarországon 2013. január-májusban 6,4 százalékkal csökkent a sertések vágása az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A távolabb összefüggéseket tekintve idézni kell a FAO júniusban megjelent előrejelzését, amely szerint a világ sertéshústermelése eléri a 114 millió tonnát az idén, és csaknem 1,5 százalékkal emelkedik a 2012. évihez képest. A növekedés mértéke azonban lassul az előző évekhez viszonyítva, mivel a magasabb takarmányárak miatt a tavalyi évben több sertést vágtak le. Az AKI is kiemeli, hogy a prognózis szerint a növekedést főként a fejlődő országok kibocsátásának bővülése okozza, míg a fejlett országokban a termelés csökkenését valószínűsítik. A világ sertés hústermelésének csaknem 58 százalékát adó Kína kibocsátása 2,7 százalékkal növekedhet az idén az erős kereslet és a kormány támogató politikája miatt. Ezen kívül több ázsiai ország (Vietnam, Koreai Köztársaság, Fülöp-szigetek, Japán, Thaiföld, Indonézia) termelése emelkedhet.
A globális sertéshús-kereskedelem lanyhulására számítanak a FAO szakértői, a fő exportáló országok csökkenő kivitele és a meghatározó importőrök kisebb kereslete miatt. A globális import és export hasonló mértékben (2-4 százalék) csökken 2013-ban az előző évihez képest.
A FAO szerint az Egyesült Államokban az alacsonyabb takarmányköltségek és a nagyobb vágásszám, valamint a tenyészállomány gyarapodása 1 százalékkal növelheti a sertéshús-kibocsátást 2013-ban. A növekvő termelés ellenére az USA sertéshúsexportja több mint 6 százalékkal csökkenhet az erős belső kereslet miatt.
Az USA-ban a sertés ára, hasított súlyban kilónként 2,17 dollár hasított súly volt 2013 júliusában, nem változott jelentősen az előző havihoz viszonyítva, ugyanakkor ez több mint 4 százalékos emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Brazíliában a sertés ára 2 százalékkal (4,14 brazil reál/ kg hasított súly) csökkent 2013 júliusában a júniusihoz képest, ugyanakkor 18 százalékkal volt magasabb, mint az előző esztendő azonos hónapjában. A Brazil Sertéshús Termelők és Exportőrök Szövetségének (Abipecs) adatai szerint Brazília sertéshúskivitele 14 százalékkal emelkedett 2013 júliusában az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A FAO szakértői szerint a vágósertés termelői ára emelkedhet Brazíliában, ami a brazíliai sertéshústermelés 1 százalékos növekedését okozza az idei esztendőben a 2012. évihez képest. A sertéshúskivitel 3 százalékkal lehet több. Brazília egyik fő exportpiacán, Ukrajnában importkorlátozásokat vezettek be a helyi termelők védelme érdekében, így az oda szállított sertéshús mennyisége jelentősen csökken az idén. Ezt a visszaesést a többi exportpiac növekedése ellensúlyozhatja. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >