Míg külföldön egyre népszerűbb a málna, addig itthon egyre kisebb a termőterülete
A KSH adatai szerint 1500 hektáron termesztettek málnát Magyarországon az ezredforduló idején, azóta a termőterület folyamatosan csökken.
Szerbia a legnagyobb málnatermelő Európában, a szerbiai statisztikai hivatal júliusi jelentése szerint a termés 4 százalékkal 114,9 ezer tonnára emelkedhet az idén a 2021. évihez képest. Lengyelország az Európai Unió vezető málnatermelőjévé fejlődött, a termőterület 27-30 ezer hektár, a termés 76 és 130 ezer tonna között alakult az elmúlt években. Lengyelországban a málna 2021. évi magas felvásárlási ára miatt megnőtt az ültetvények területe, a málna termését 111 ezer tonnára becsülik, ami 7 százalékkal több az előző évinél.
Van, ahol nőtt, máshol csökkent a málnatermés
Európa fő málnarégiója a spanyolországi Huelva, ahol a málna termése 49 990 tonna körül várható az idén, ami 7,5 százalékos növekedést jelent az előző szezonhoz képest. Az Eurostat adatai szerint az EU belső piacán Spanyolország a legnagyobb frissmálna-exportőr, a vezető importőr pedig Németország. Az unió frissmálna-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2021-ben: a behozatal 10 százalékkal 36,3 ezer tonnára, a kivitel 23 százalékkal 21,4 ezer tonnára csökkent az előző évihez képest. Marokkóból 7 százalékkal 32,9 ezer tonnára esett a friss málna importja a megfigyelt időszakban. Az idei év első öt hónapjában a Marokkóból származó import 18 százalékkal 23,4 ezer tonnára nőtt. Az unió belső piacán a legnagyobb fagyasztottmálna-exportőr Lengyelország, importőr pedig Németország. A közösség fagyasztottmálna-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2021-ben: a behozatal 113,3 ezer tonnát, míg a kivitel 17,9 ezer tonnát tett ki. Az unió legnagyobb fagyasztottmálna-beszállítója Szerbia, ahonnan 66,4 ezer tonna érkezett 2021-ben.
Magyarországon egyre kevesebb málna terem
Szakértők szerint az idei aszály, valamint a foltosszárnyú muslica okozta károk miatt az előző évinél kevesebb málna várható. A KSH adatai szerint a friss és a fagyasztott málna külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2021-ben: a friss málna behozatala (döntően Spanyolországból) 11 százalékkal 346 tonnára csökkent, a kivitele alig haladta meg az 1 tonnát (+38 százalék). Az idei év első öt hónapjában a friss málna beszállítása 13 százalékkal 155,7 tonnára csökkent az előző esztendő azonos időszakához képest. A KSH adatai szerint a fagyasztott málna behozatala 16 százalékkal 2,31 ezer tonnára, a kivitele 45 százalékkal 651 tonnára esett 2021-ben az előző évihez képest. Az idei év első öt hónapjában a fagyasztott málna importja 23 százalékkal 621 tonnára, a kivitele 6 százalékkal 258 tonnára csökkent az előző év hasonló időszakához képest.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi málna a 21. héten jelent meg a kínálatban. A málna termelői ára 15 százalékkal 1922 forint/kilogrammra emelkedett 2022 24–31. hetében az előző év azonos periódusához képest
AKI
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Új logisztikai központot nyitott a Metro Szerbiában
A német Metro Cash and Carry új, 15000 négyzetméteres logisztikai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >