Mesterséges intelligencia és statisztikai adatvagyon: stratégiai megbeszélést tartott a KSH és a NAVÜ
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vendége volt Dr. Palkovics László, a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, akit Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke és Kruchina Vince, a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség (NAVÜ) ügyvezetője fogadott. A 2025. március 18-án lezajlott megbeszélés célja az volt, hogy áttekintsék a KSH és a NAVÜ mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó koncepcióját, valamint az MI alkalmazásának lehetőségeit a tényeken alapuló államigazgatási döntéshozatalban – írja a Pénzcentrum.
MI-stratégia és európai szabályozás
A találkozó középpontjában a hazai MI-stratégia, valamint a KSH és a NAVÜ mesterséges intelligenciával kapcsolatos tervei álltak, különös tekintettel az Európai Unió 2024/1689-es számú rendeletére (AI Act) és annak hazai jogharmonizációjára. Az AI Act előírásai alapvetően meghatározzák az MI-fejlesztések és alkalmazások kereteit Európában, ezért kulcsfontosságú, hogy Magyarország a jogszabályi megfelelés mellett hatékonyan kiaknázza az MI nyújtotta lehetőségeket.
Adatalapú döntéshozatal és technológiai innováció
A korszerű adatkezelési és elemzési megoldások alkalmazása elengedhetetlen a tényeken alapuló, megalapozott döntéshozatalhoz. A KSH Magyarország legnagyobb adatvagyon-kezelőjeként kiemelt figyelmet fordít a digitalizációra és a technológiai innovációkra annak érdekében, hogy pontos és időszerű statisztikai adatokkal segítse a döntéshozókat. Az MI és a gépi tanulás alkalmazása új dimenziókat nyithat a statisztikai elemzések terén, lehetővé téve a nagy, heterogén adathalmazok gyorsabb és pontosabb feldolgozását.
Nemzeti szintű koordináció az MI fejlesztésében
A résztvevők egyetértettek abban, hogy az MI-alapú megoldások és az adatelemzés területén átfogó, nemzeti szintű koordinációra van szükség. Ennek célja, hogy a rendelkezésre álló adatvagyon minél hatékonyabban hasznosuljon, és Magyarország a lehető legjobban aknázhassa ki az új technológiák nyújtotta előnyöket. A találkozó hangsúlyozta az MI-ben rejlő potenciált a gazdaság, az államigazgatás és a tudományos szféra számára, valamint a fejlesztések stratégiai szintű összehangolásának fontosságát.
A KSH és a NAVÜ elkötelezett a mesterséges intelligencia és az adatelemzés fejlesztése mellett, amely hosszú távon jelentős előnyöket biztosíthat Magyarország versenyképessége és innovációs képessége szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Magyarország bízik az AI-ban
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van…
Tovább olvasom >KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszahívja az irodába dolgozóit a Starbucks
Szigorítja a Starbucks a hibrid munkavégzés szabályait: októbertől a vállalat…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >