Mesterséges intelligencia és statisztikai adatvagyon: stratégiai megbeszélést tartott a KSH és a NAVÜ
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vendége volt Dr. Palkovics László, a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, akit Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke és Kruchina Vince, a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség (NAVÜ) ügyvezetője fogadott. A 2025. március 18-án lezajlott megbeszélés célja az volt, hogy áttekintsék a KSH és a NAVÜ mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó koncepcióját, valamint az MI alkalmazásának lehetőségeit a tényeken alapuló államigazgatási döntéshozatalban – írja a Pénzcentrum.
MI-stratégia és európai szabályozás
A találkozó középpontjában a hazai MI-stratégia, valamint a KSH és a NAVÜ mesterséges intelligenciával kapcsolatos tervei álltak, különös tekintettel az Európai Unió 2024/1689-es számú rendeletére (AI Act) és annak hazai jogharmonizációjára. Az AI Act előírásai alapvetően meghatározzák az MI-fejlesztések és alkalmazások kereteit Európában, ezért kulcsfontosságú, hogy Magyarország a jogszabályi megfelelés mellett hatékonyan kiaknázza az MI nyújtotta lehetőségeket.
Adatalapú döntéshozatal és technológiai innováció
A korszerű adatkezelési és elemzési megoldások alkalmazása elengedhetetlen a tényeken alapuló, megalapozott döntéshozatalhoz. A KSH Magyarország legnagyobb adatvagyon-kezelőjeként kiemelt figyelmet fordít a digitalizációra és a technológiai innovációkra annak érdekében, hogy pontos és időszerű statisztikai adatokkal segítse a döntéshozókat. Az MI és a gépi tanulás alkalmazása új dimenziókat nyithat a statisztikai elemzések terén, lehetővé téve a nagy, heterogén adathalmazok gyorsabb és pontosabb feldolgozását.
Nemzeti szintű koordináció az MI fejlesztésében
A résztvevők egyetértettek abban, hogy az MI-alapú megoldások és az adatelemzés területén átfogó, nemzeti szintű koordinációra van szükség. Ennek célja, hogy a rendelkezésre álló adatvagyon minél hatékonyabban hasznosuljon, és Magyarország a lehető legjobban aknázhassa ki az új technológiák nyújtotta előnyöket. A találkozó hangsúlyozta az MI-ben rejlő potenciált a gazdaság, az államigazgatás és a tudományos szféra számára, valamint a fejlesztések stratégiai szintű összehangolásának fontosságát.
A KSH és a NAVÜ elkötelezett a mesterséges intelligencia és az adatelemzés fejlesztése mellett, amely hosszú távon jelentős előnyöket biztosíthat Magyarország versenyképessége és innovációs képessége szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Kollár Csaba: „Humanista vagyok, de nagyon szeretem az AI-t” – Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja
Kollár Csaba kibernetikus és jövőkutató szerint, akivel Krizsó Szilvia beszélgetett…
Tovább olvasom >KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szerbiában terjeszkedik az észak-macedón Stokomak
A macedóniai székhelyű Stokomak diszkontlánc hivatalosan is belépett a szerbiai…
Tovább olvasom >Új formákkal és új külsővel tér vissza a Barilla Al Bronzo az USA-ba
A Barilla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban újra kapható lesz…
Tovább olvasom >Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >