2019-ben Koch Csaba vehette át a Magyar Bor Akadémia által odaítélt, Év Bortermelője címet. A Hajós-Bajai borvidéki borász minden kötődése a borhoz a családi tradíciókra vezethető vissza, és jóval többet tud a szőlészetről, mint a szakma átlaga. Borászkodni hobbiból kezdett, aztán megélhetési forrásául választotta e munkát, ami mára szenvedélyévé és nem utolsósorban sikereinek forrásává vált. Mára egész birodalmat épített saját erejéből!
Évek óta vártuk az élre, most meglett az elismerés! Megerősítette valamiben a döntés?
Nagyon nagy megtisztelés és öröm az Év Bortermelője cím elnyerése, hiszen már előttem is 28 nagyszerű borász kapta meg ezt az elismerést. Nagy felelősség is e díj, úgy érzem, ezután még többet és még jobban kell dolgoznom.
Hová pozicionálja magát ma a hazai borásztársadalomban? Mennyit köszönhet saját kidolgozású termesztéstechnológiájának?
Azt gondolom, az én feladatom minél jobb és jobb borok készítése, a fogyasztók majd a munkám alapján pozicionálnak. Azt komoly szakmai kutatások támasztják alá, hogy a saját „boldog szőlő” termesztési technológiával termelt szőlőim magasabb beltartalmi értékekkel bírnak, mint a hagyományos termesztési technológiával előállított szőlők. Hiszem, hogy minden a szőlőben dől el, és csak minőségi alapanyagból lehet prémium borokat készíteni. Az elmúlt 5 évben megmutattam, hogy a Hajós-Bajai borvidékről lehet dűlőszelektált borokat, sőt hagyományos champagne-i technológiával készült pezsgőt is készíteni. Általánosságban elmondható, hogy minkét pincénkben évről évre próbálunk magasabb minőséget készíteni. Mindezt a borversenyeken elért sikerein és különböző elismeréseink (Év Pincészete 2014, Auguste Escoffier Lovagrend 2018, CEUCO Európai Legjobb borászata 2019, Év Bortermelője 2019) is objektíven tükrözik.
Milyennek képzeli el a Koch-borászatot 10 év múlva?
10 év múlva már 60 éves leszek, de nem tudom azt ígérni, hogy kevesebbet fogok dolgozni. Ám addigra szeretném, ha Pálma lányom is, aki most végzett borászként, aktív szereplője lenne a borászatunk életének. A következő években tovább szeretném emelni a boraim minőségét, szeretnék teljesen természetközeli gazdálkodással, bio- és a jövőben biodinamikus szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkozni. Az eddigi nagyon jó ár-érték arány és magas minőség mellett szeretnék igazi prestige borokat is készíteni, amelyekhez mind terroirjaink, mind filozófiánk alkalmassá tesz bennünket. //
Kapcsolódó cikkeink
Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Agrárkamara: élénkül a kereslet a dió iránt, nőtt az ültetvények nagysága
A dió, a karácsonyi bejgli, a zserbó és a hókifli…
Tovább olvasom >Fogyasszunk minél több hazai diót, és ne csak decemberben!
Eljött a diós sütemények időszaka. Nem véletlen, hogy a karácsonyi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >